Podsumowanie akcji prowadzonych przez Szkolne Koło PCK przy LO w Tuchowie

„Wielka Moc Pomagania”

Małopolski Oddział Okręgowy PCK zorganizował w marcu kolejną wielkanocną akcję pomocy dla osób najbardziej potrzebujących. Do tego działania włączyły się szkoły, kluby PCK i HDK oraz osoby prywatne.  Członkowie Szkolnego Koła PCK w naszym LO zbierali pieniądze do puszki oraz produkty żywnościowe przyniesione przez uczniów i nauczycieli, które następnie przekazano do Zarządu Rejonowego PCK w Tarnowie.

Przygotowane paczki zostały rozdane przed świętami osobom starszym i samotnym będącym pod opieką ZR PCK. Małopolski Oddział PCK zebrał ponad 1 tonę produktów na łączną kwotę powyżej 22 tys. zł, z których przygotowano kilkaset paczek żywnościowych.

„Pola Nadziei” – Lubię i chcę pomagać

SK PCK włączyło się po raz kolejny do prowadzonej akcji „Pola Nadziei”. Uczniowie zbierali fundusze do puszek na rzecz Tarnowskiego Hospicjum Domowego im. bł. Fryderyka Ozanama z siedzibą przy kościele Misjonarzy w Tarnowie. Działalność hospicyjna to pomoc dla osób terminalnie chorych i ich rodzin. Hospicjum organizuje kiermasze, kwesty, konkursy i inne działania, propagujące wolontariat. Głównym celem kwest prowadzonych przez Hospicjum jest zakup, utrzymanie i naprawa sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Nasi uczniowie zbierali datki przy kościele Św. Jakuba w Tuchowie po każdej niedzielnej mszy świętej dnia 14.04. i na rynku w czasie wtorkowego jarmarku, a także wśród uczniów i pracowników liceum. Wolontariusze rozdawali żonkile – symbol akcji Pola Nadziei oraz ulotki informacyjne dotyczące hospicjum. Zebrane 4450 zł  odprowadzono na konto THD.

„Kromka Chleba”

Młodzież naszej szkoły zaangażowała się także końcem kwietnia do zbiórki pieniędzy na działalność Tarnowskiego Hospicjum Stacjonarnego Via spei – akcja „Kromka Chleba”. Symbolem tej akcji są żywe tulipany (wyhodowane przy budynku liceum) oraz tulipany w postaci naklejek, które rozdawano darczyńcom w czasie prowadzonej kwesty. Młodzież kwestowała wśród uczniów LO oraz na rynku w Tuchowie.

Wszystkie te akcje koordynowała opiekun Szkolnego Koła PCK – Teresa Podraza, a pomagała jej nauczycielka biologii – Marzena Wójcik. Szczególne podziękowanie należy się wolontariuszom, którzy nawet kilkukrotnie włączali się do zbiorek prowadzonych przez SK PCK. Są to członkowie Koła z klasy 1b: Emilia Cichowska, Anna Gadowska, Gabriela Dziuban, Emilia Galas, Honorata Łątka, Małgorzata Mikos, Mariola Tomaśko, Magdalena Wantuch i Julia Witek, z klasy 3b: Małgorzata Tomaśko i Joanna Wantuch, z kl.1d: Damian Wiejacki, a z kl. 1a – Zuzanna Gut oraz inni uczniowie, w tym przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego LO – Justyna Ciepielowska, dzięki której w 6 klasach dodatkowo zebrano pieniądze do puszek.

Jako koordynator akcji składam serdeczne podziękowania uczniom i wszystkim darczyńcom za ofiarność i zaangażowanie.

Teresa Podraza