Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Dni kultury

Dni Kultury to cykliczna impreza, która w naszej szkole odbywa się co roku już blisko 40 lat. Pomysłodawcami przedsięwzięcia byli prof. Agnieszka Kowalik i prof. Jan Gogola. Wydarzenie to polega na rywalizacji klas w różnorakich konkursach naukowych, artystycznych oraz sportowych. Przez lata sposób organizacji ewoluował od wystaw, przedstawień teatralnych, konkursów recytatorskich czy festiwalu piosenek do małych produkcji filmowych, realizacji teledysków, spotów reklamowych, konkursów tańca czy wreszcie projektów multimedialnych opracowywanych na kilka tygodni przed samymi Dniami Kultury. Tematyka Dni Kultury związana jest z rocznicami obchodzonymi pod auspicjami UNESCO, jako że nasza szkoła jest szkołą stowarzyszoną z tą organizacją.


DNI KULTURY 2023

Dni Kultury to cykliczna impreza, która w naszej szkole odbywa się co roku już blisko 40 lat. Pomysłodawcami przedsięwzięcia byli prof. Agnieszka Kowalik i prof. Jan Gogola. Wydarzenie to polega na rywalizacji klas w różnorakich konkursach naukowych, artystycznych oraz sportowych. Przez lata sposób organizacji ewoluował od wystaw, przedstawień teatralnych, konkursów recytatorskich czy festiwalu piosenek do małych produkcji filmowych, realizacji teledysków, spotów reklamowych, konkursów tańca czy wreszcie projektów multimedialnych opracowywanych na kilka tygodni przed samymi Dniami Kultury. 

Po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią wszyscy nauczyciele i uczniowie, którzy choć raz uczestniczyli w Dniach Kultury z niecierpliwością czekali na tegoroczną edycję. Jak zawsze tak i tym razem największe emocje budził rozpoczynający wydarzenie konkurs tańca, w tym roku miał to być aerobic do muzyki z lat `90. Wszystkie klasy przygotowały piękne układy, a jury jak zwykle nie miało łatwego zadania. Po chwili przerwy wszyscy spotkaliśmy się w szkolnej auli w oczekiwaniu na występy uczniów prezentujących piosenki aktorskie. Ten konkurs stał na równie wysokim poziomie i przyznano, aż trzy pierwsze miejsca. Kolejny dzień to sportowe zmagania na wesoło. Żadna klasa nie chciała sprzedać łatwo skóry, a najlepsze okazały się klasy czwarte. Na koniec ponownie zasiedliśmy na auli gdzie klasy przedstawiały poszczególne księgi Pana Tadeusza. W między czasie w salach organizowano wystawy o historii Tuchowa, oraz prezentacje i wystawy na tematy, związane ze zrównoważonym rozwojem, które realizowane były wcześniej na wykładach on-line organizowanych dla szkół stowarzyszonych z UNESCO. Jeszcze przed początkiem Dni Kultury uczniowie musieli dostarczyć spoty reklamujące LO oraz etiudy filmowe pt.” Nastolatek szczęśliwy – nastolatek nieszczęśliwy”.

Organizatorzy z nutką niepewności i obawy wyczekiwali poszczególnych konkurencji ponieważ tak naprawdę tylko czwarte klasy pamiętały to kultowe wydarzenie, a okres pandemicznej przerwy wpłynął negatywnie na umiejętność współpracy i współdziałania w grupie przy tworzeniu poszczególnych projektów. Młodzież jednak nie zawiodła i wzniosła się na wyżyny, z czego jesteśmy bardzo dumni i uradowani.

Dziękujemy wszystkim klasom za zaangażowanie, uczciwą rywalizację i niepowtarzalną atmosferę. Dziękujemy za wysoki poziom prezentowany we wszystkich konkurencjach. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok!

Materiały z dni kultury można znaleźć na szkolnym YouTube i Facebooku

Tegoroczne konkurencje:

– KONKURS NA SPOT (FILMIK) REKLAMOWY  O SZKOLE ” ŻYCIE UCZNIA KOPERNIKA”- który ma odpowiedzieć na pytanie dlaczego warto być w tej szkole
– KONKURS NA ETIUDĘ FILMOWĄ/ FILM KRÓTKOMETRAŻOWY” NASTOLATEK SZCZĘŚLIWY-NASTOLATEK NIESZCZĘŚLIWY”
– KONKURS TAŃCA
– WYSTAWA„POZNAJ HISTORIĘ TUCHOWA”
– KONKURS PIOSENKI AKTORSKIEJ
– SPORT NA WESOŁO
– PREZENTACJE, WYSTAWY

1) Bioróżnorodność – co już utraciliśmy, co możemy jeszcze uratować
2) Woda jako największy problem i wyzwanie współczesnego świata
3) Odpady – wielki cywilizacyjny problem nie tylko wielkich aglomeracji XX i XXI wieku
– PAN TADEUSZ Klasy przedstawiają wybrany przez siebie fragment lub fragmenty z wylosowanej Księgi Pana Tadeusza

Klasyfikacja DNI KULTURY 2023


W związku sytuacją pandemiczną przez ostatnie dwa lata Dni Kultury nie mogły się odbyć. Poniżej przedstawiamy kilka filmów z wcześniejszych edycji tego projektu.

Skip to content