Sukces Julii Kras w XXX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zdrowia PCK

W dniu 19.05. Julia Kras przystąpiła do etapu okręgowego XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowia PCK
w Krakowie. Wzięli w niej udział uczniowie z 15 powiatów Małopolski. Test obejmował pytania o dość
dużym stopniu trudności i szczegółowej wiedzy.

Jury oceniało również sprawozdanie i dokumentację z przeprowadzonej akcji prozdrowotnej w szkołach. Julka wypadła bardzo dobrze z obu części i do miejsca na podium zabrakło jej tylko 2 punktów – ostatecznie zdobyła IV miejsce ex aequo z inną uczestniczką. Jest to na pewno duży sukces uczennicy na szczeblu wojewódzkim. Gratulujemy Julii Kras przedsiębiorczości,
zaangażowania i pasji, z jaką realizowała działania akcji prozdrowotnej, którą obowiązkowo trzeba było przeprowadzić na tym etapie olimpiady oraz przygotowywała się z zagadnień teoretycznych. Julka wybrała sobie temat związany z rolą snu w prawidłowym cyklu dobowym ucznia. Najpierw opracowała ankietę „Badanie jakości snu”, którą przeprowadziła wśród 143 uczniów naszej szkoły i dokonała jej analizy. Następnie zaproponowała konkurs na plakat: ”Sen najlepszym przyjacielem ucznia”. Julka dowiedziała się więcej na temat rytmu dobowego człowieka, faz snu, roli melatoniny oraz wpływu różnych czynników, np.
diety poprawiającej kondycję fizyczną i pracę mózgu a także negatywnej roli długiego korzystania z telefonów na jakość snu. Julka przygotowała prezentację dla uczniów oraz tablice informacyjne umieszczone na korytarzu szkolnym. Zaangażowała także kilkanaście osób do przeprowadzenia prostych doświadczeń dotyczących m.in. wykrywania witaminy C, skrobi i glukozy w próbkach żywności. Wspólnie z koleżankami Julka przygotowała również poczęstunek 12.05. dla uczniów promujący zdrowe przekąski, które pozytywnie wpływają na pamięć i koncentrację: morele, figi, jabłka, winogrono, migdały, orzechy i gorzką czekoladę. Podejmowane działania były filmowane przez Michała z 2c i zostały dołączone do sprawozdania wysłanego do Krakowa. Akcja prozdrowotna skierowana została do wszystkich uczniów w szkole. Opiekunem merytorycznym Julii była Teresa Podraza.

Cała społeczność naszego LO cieszy się z sukcesu Julii Kras na olimpiadzie okręgowej.