Projekt „Bądź EKO – kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczniów V” po raz kolejny realizowany jest w LO

Nasze LO już od kilkanatu lat uczestniczy w projektach ekologicznych, tym razem „Bądź
EKO – kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczniów V” realizowane jest teraz przez
2 kolejne lata 2023 – 2024.

W tej edycji projektu zaangażowane są osoby z klasy 1d realizujący rozszerzoną biologię. W ramach akcji „Zielona szkoła” uczennice sadziły byliny i krzewy zakupione z tego projektu. W kwietniu uczniowie klas 1a, 1d, 2c i 3c mieli okazję uczestniczyć w ciekawym spotkaniu z przedstawicielem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego – panem Tomaszem Gawlikiem dotyczącym płazów i ich siedlisk życia.

W dniu 16. maja uczennice z kl. 1d były na wycieczce w Ogrodzie Botanicznym UJ i Centrum Edukacji Przyrodniczej w Krakowie. W ogrodzie przewodniczka przedstawiała przystosowania roślin do zróżnicowanych warunków środowisk przyrodniczych. Szczególnie duże wrażenie wywarły na wszystkich nietypowe okazy kaktusów, palm, roślin mięsożernych i storczyków oraz bogactwo form kwitnących występujących w szklarniach. Z kolei na zajęciach w Centrum Edukacji Przyrodniczej można było poznać zwierzęta ze wszystkich obszarów świata, obejrzeć preparaty i modele pokazujące zróżnicowanie systematyczne zwierząt i przyjrzeć się zachowanym skamieniałościom. Ekspozycja poświęcona ewolucji człowieka zawierała naturalne mumie i fragmenty szkieletów form wczesnoludzkich. W drugiej części budynku CEP można było podziwiać m.in. duże bogactwo skał i minerałów oraz wyrobów z kamieni szlachetnych.

Teresa Podraza