WYJAZD EDUKACYJNY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO W RAMACH PROJEKTU „MÓJ ROZWÓJ, MOJA PRZYSZŁOŚĆ II”

W tym roku szkolnym szansę udziału w wyjeździe otrzymali uczniowie klas drugich naszego liceum. W piątek 12 maja grupa 25 uczniów wraz z opiekunkami pojechała do Krakowa. W programie znalazły się 2 tutejsze muzea oraz Instytut Goethego, który corocznie gości nas w swoich murach.

I tym razem pani Jolanta Krzemień opiekująca się tutejszą biblioteką chętnie opowiedziała o funkcjonowaniu Instytutu, jego ofercie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Po krótkiej prelekcji uczniowie otrzymali quiz, za którego rozwiązanie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.
Kolejnym miejscem naszego pobytu było Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. O ile zwiedzanie typowego muzeum może być dla młodych ludzi nieco nużące, to prace współczesnych artystów zostały przez licealistów docenione, a także na własny sposób zinterpretowane, gdyż było to zadaniem ich pracy w grupach, którą moderowała muzealna pani przewodnik. Mieliśmy też możliwość obejrzenia wystawy prac młodego artysty pochodzącego z Tuchowa, absolwenta naszego liceum, Krzysztofa Maniaka, prezentowanych w jednym z budynków muzeum.

Po południu natomiast zjedliśmy obiad w restauracji „Emalia”, a następnie spędziliśmy 2 godziny zwiedzając Fabrykę Emalia Oskara Schindlera. To cieszące się olbrzymią popularnością muzeum (bilety zarezerwowane na 3 miesiące do przodu) jest żywym świadectwem wojennych losów krakowskich Żydów, a poświęcone ich dobroczyńcy i chlebodawcy Oskarowi Schindlerowi – Niemcowi, członkowi NSDAP, który swoją postawą wobec zatrudnianych w swojej fabryce Żydów przyczynił się do uratowania 1200 spośród nich. Został za to uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Pomimo, że wycieczka trwała cały dzień, dostarczyła sporą porcję wiedzy, która doświadczona w sposób praktyczny pozostanie na długo w pamięci uczestników.