XXXIX Olimpiada Wiedzy Ekologicznej – etap szkolny w LO w Tuchowie

9 stycznia odbyła się w naszej szkole XXXIX Olimpiada Wiedzy Ekologicznej
Merytorycznym patronem Olimpiady Ekologicznej jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, SWGW w Warszawie oraz Liga Ochrony Przyrody.

Laureaci ogólnopolskiego etapu Olimpiady uzyskują wstęp bez postępowania kwalifikacyjnego na 64 wyższe uczelnie, a wyróżnieni uczniowie dodatkowe punkty przy rekrutacji na studia.

78 uczestników stanęło do wyzwania i rozwiązało test wiedzy, który obejmował 50 pytań z różnych obszarów związanych z ekologią. Test poruszał kluczowe tematy, takie jak ekologia klasyczna, ochrona wód, gospodarka rolna i leśna, zdrowie i żywność, ochrona przyrody, powietrze, gospodarka odpadami, a także aktualne zagadnienia społeczno-gospodarcze związane z ochroną środowiska w Polsce i na świecie.

Najlepszy wynik w szkole uzyskali:

I miejsce: Aleksandra Gawryał 4b i Mateusz Żywica 2b,

II miejsce: Marlena Machowska 2b i Radosław Jasikowski 2c,

III miejsce: Jakub Mikrut 4b
Wyniki kolejnych uczniów były niewiele niższe. Niestety, żadnemu uczestnikowi nie udało się przejść do kolejnego etapu. Treści, które zawarte były w teście nie były realizowane na poziomie kształcenia w liceum.

Do najtrudniejszych pytań, które sprawiły trudność niemalże wszystkim uczestnikom należały np.:
Ile trylionów przyjaznych mikroorganizmów znajduje się w ciele człowieka?
Jakich gatunków drzew nie spotkamy na terenie Puszczy Białowieskiej?
Do którego roku wszystkie wyroby z azbestu powinny zostać całkowicie zlikwidowane w Polsce?

Nasi uczniowie wykazali się nie tylko szeroką wiedzą na temat ekologii, ale także umiejętnością analizy i zrozumienia złożonych problemów związanych z ochroną środowiska. Chcielibyśmy serdecznie pogratulować wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i dzielnie zmierzyli się z pytaniami o różnym stopniu trudności.