Realizacja projektu Bądź  „EKO – kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczniów V”

Realizując projekt „Bądź EKO V” uczniowie klas 1a, 2a i 3a dnia 12.06. uczestniczyli w  warsztatach prowadzonych przez przedstawiciela PZW pana Pawła Cieślę dotyczących funkcjonowania okolicznych zbiorników wodnych.  Celem spotkania było poznanie różnorodności roślin i zwierząt występujących w rzekach i stawach połączone z obserwacją odłowionych organizmów i oceną czystości wody.

Uczniowie mieli możliwość analizyzmian zachodzących w wodzie wywołanych m.in. działalnością człowieka, mogli obejrzeć ciekawą kolekcję ryb, owadów i innych bezkręgowców oraz minerałów i muszli prezentowanych przez prowadzącego i pochodzących z jego prywatnych zbiorów. Podczas zajęć rozmawiano o wędkowaniu oraz prowadzono obserwacje mikroskopowe drobnych organizmów wodnych pobranych ze zbiorników o różnej czystości i przejrzystości wód. W czasie spotkania szczególną wiedzą i zainteresowaniem wykazała się Julka, którą pan Paweł wyróżnił nagrodą książkową.

W dniu 20.06. uczniowie klasy 1d uczestniczyli w kolejnym zadaniu z projektu  Bądź EKO, tj. wycieczce do oczyszczalni ścieków Dorzecze Białej w Tuchowie. Młodzież mogła poznać funkcjonowania obiektów Spółki Komunalnej obejmującej swoim działaniem cztery gminy: Tuchów, Ryglice, Ciężkowice i Rzepiennik. Uczniowie zapoznali się z procesem technologicznym oczyszczania, w którym zasadniczo wyróżnia się pięć etapów. Na początku duże cząsteczki przesiewane są za pomocą specjalnych urządzeń w sposób mechaniczny i powstają tzw. skratki, potem następuje usuwanie materiałów mineralnych i odzyskiwane są żwir i piasek. W kolejnych etapach jest prowadzona sedymentacja osadu i jego obróbka biologiczna przy udziale mikroorganizmów w warunkach tlenowych i beztlenowych. Ostatecznie tworzy się osad wtórny, który po lekkim wysuszeniu jest wykorzystywany np. w rolnictwie. Młodzież zapoznała się także z funkcjonowaniem sterowni, z której operator kieruje całym procesem technologicznym oczyszczalni oraz pracą pompowni ściekowych.

Projekt „Bądź EKO V” jest realizowany przez 2 kolejne lata, w ramach którego nasza młodzież uczestniczy w różnorodnych działaniach mających na celu podniesienie stanu wiedzy i świadomości ekologicznej oraz poznanie problemów dotyczących stanu lokalnego środowiska. Projekt w LO prowadzi nauczycielka biologii – Teresa Podraza.