„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania 2023.

Narodowe Czytanie – coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. „Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej.

Ukazała się w formie książkowej w 1888 roku, wcześniej publikowano ją w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego”. Powieść podejmuje tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne – „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. Dziękujemy uczniom klas: 1b, 1d, 2d za włączenie się do akcji czytelniczej i wspólne spotkanie z rodzinami Bohatyrowiczów i Korczyńskich. Lekturą kolejnej edycji Narodowego Czytania został ogłoszony „Kordian” Juliusza Słowackiego. Egzemplarze „Nad Niemnem” czekają na wszystkich zainteresowanych w bibliotece szkolnej.