MARATON RKO

W naszej szkole 17. października odbył się  w maraton RKO, prowadzony w ramach obchodów  Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca. Jest to inicjatywa polegająca na ratowaniu życia poprzez prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez osoby postronne. Podjęcie resuscytacji przez świadków zdarzenia może 3-krotnie zwiększyć szanse przeżycia osoby poszkodowanej, a w Polsce z powodu nagłego zatrzymania krążenia umiera każdego dnia około 90 osób, które udałoby się najprawdopodobniej uratować poprzez odpowiednio wcześnie podjętą pomoc.

Akcję „Maraton  RKO” organizuje Małopolski Oddział Okręgowy PCK, a opiekun  naszego Szkolnego Koło PCK, p. Teresa Podraza, zgłosiła udział szkoły w tym przedsięwzięciu. Patronat honorowy nad maratonem objął m. in. Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej i p. Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty.

Prowadzona akcja maratonu polegała na nieprzerwanym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo- oddechowej (RKO) na fantomie w godzinach 8.00 – 15 00 w auli szkolnej. Każda osoba przez 2 minuty uciskała klatkę piersiową, bez wykonywania wdechów ratunkowych – zgodnie z zaleceniami epidemiologicznymi. I tak nieprzerwanie kolejne osoby ćwiczyły udzielanie pierwszej pomocy. Ponieważ dysponujemy kilkoma fantomami, czasem masaż serca wykonywały równolegle dwie osoby, dzięki temu ponad 250 uczniów i kilku nauczycieli mogło włączyć się do akcji –  prawie wszyscy obecni w tym dniu w szkole.  Na sali akcję prowadzili p. Paweł Słowik oraz p. Teresa Podraza, którym na poszczególnych lekcjach towarzyszyły uczennice ze SK PCK: Dominika Noga, Patrycja Szymańska i Agnieszka Zeprzałka z 3b,  Kamila Tabiś,  Julia Swoszowska z 4e oraz Julita Gogola i Zuzanna Patyk z 2b.

Maraton RKO to ważna inicjatywa pozwalająca na zwiększenie u uczniów świadomości znaczenia ratowania życia poprzez prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

Teresa Podraza