Zakończenie projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna w Powiecie Tarnowskim”

W dniu 30 czerwca 2023 zakończyła się realizacja projektu Małopolska Chmura Edukacyjna w Powiecie Tarnowskim 2022/2023” nr RPMP.10.01.04-12-0020/22 realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014- 2020 Priorytet X, Działanie 10.1. Rozwój kształcenia ogólnego.  Poddziałania 10.1.4 Małopolska Chmura Edukacyjna.

Projekt realizowany był od 01 września 2022 do 30 czerwca 2023. Polegał na realizacji zajęć pozalekcyjnych on-line dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Tuchowie chcących rozwijać zainteresowania mające na celu podniesienie kompetencji kluczowych i uniwersalnych umiejętności niezbędnych na rynku pracy.
Cel projektu – podniesienie kompetencji kluczowych i uniwersalnych umiejętności niezbędnych na rynku pracy w obszarze biologia u 13 uczniów/uczennic Liceum Ogólnokształcącego w Tuchowie w okresie od września 2022 do czerwca 2023 r. poprzez realizację zajęć pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania osiągnięto poprzez realizację zajęć pozalekcyjnych – on-line w formie wideokonferencji z nauczycielami akademickimi, które odbywały się w dwóch semestrach roku szkolnego 2022/2023, dzięki czemu uczniowie LO poszerzali swoją wiedzę z obszaru biologia oraz geografia.
Na zajęcia z biologii uczęszczało 15 uczestników (15 kobiet, 0 osób z niepełnosprawnością) – uczennic Liceum Ogólnokształcącego zakwalifikowanych zgodnie z kryteriami rekrutacji do projektu określonymi w regulaminie przyjętym Uchwałą Nr 3291.2022 z dnia 14 września 2022 r. przez Zarząd Powiatu Tarnowskiego.

Na zajęcia z geografii uczęszczało 15 uczestników ( 10 kobiet i 5 mężczyzn)
Zajęcia z biologii rozpoczęły się w dniu 19.10.2022 r. a zakończyły się 07.06.2023 r., ich realizacja nie kolidowała z zajęciami szkolnymi realizowanymi w ramach podstawy programowej.
Zajęcia odbywały się w formie wideokonferencji z nauczycielami akademickimi Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na zajęciach zapewniony był udział nauczycielki biologii pani Teresy Podrazy.
Zajęcia z geografii rozpoczęły się w dniu  27.10.2022r.      a zakończyły w dniu 15.06.2023  ich realizacja nie kolidowała z zajęciami szkolnymi realizowanymi w ramach podstawy programowej.
Zajęcia odbywały się w formie wideokonferencji z nauczycielami akademickimi Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na zajęciach zapewniony był udział nauczycielki geografii pani Doroty Mieszczakowskiej.
Zajęcia odbywały się w Liceum Ogólnokształcącym w Tuchowie w Sali 32 wyposażonej w sprzęt multimedialny do prowadzenia wideokonferencji  w godz. 7.30 – 9.00. we środy z biologii i we czwartki z geografii.  Na zajęciach obowiązywały listy obecności.
Na zajęciach realizowane były tematy zgodnie ze scenariuszami opracowanymi przez pracowników akademickich. Tematyka prowadzonych zajęć wykraczała poza podstawę programową kształcenia dla danego przedmiotu na poziomie szkoły ponadpodstawowej.

Wszyscy uczestnicy/uczestniczki spełnili warunek min 80% obecności na zajęciach.
Łącznie odbyło się 30 godz. zajęć on-line z obszaru biologia i 30 godz. zajęć on-line z obszaru geografia w dwóch semestrach roku szkolnego 2022/2023, tym samym wskaźnik produktu został osiągnięty.
W roku szkolnym 2022/2023 odbyły się 2 wyjazdy na uczelnię – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii w dniu 23.11.2022 r. oraz w dniu 24.05.2023 r. na zajęcia stacjonarne w ramach zajęć on-line z obszaru biologii. Na wyjazdach na zajęcia na uczelni w ramach zajęć on-line z obszaru biologia uczestniczyło 15 uczniów (15 kobiet, 0 osób z niepełnosprawnością) Liceum Ogólnokształcącego.
W roku szkolnym 2022/2023 odbył się 1 wyjazd na uczelnię – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej na zajęcia stacjonarne w ramach zajęć on-line z obszaru geografia. Na  zajęciach na uczelni w ramach zajęć stacjonarnych z obszaru geografia uczestniczyło 15 uczniów z  Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie.

Przeprowadzane były badania ewaluacyjne wśród młodzieży biorącej udział w zajęciach. Na pierwszych i ostatnich zajęciach przeprowadzono testy opracowane przez nauczycieli akademickich, badające fakt nabycia kompetencji kluczowych i uniwersalnych umiejętności niezbędnych na rynku pracy. W testach uczestnicy/uczestniczki proszeni byli o odpowiedź na pytania/ rozwiązania zadania.
Wyniki testów zostały wykorzystywane do oceny osiągnięcia założonych wskaźników w projekcie.
Wszyscy uczniowie otrzymali pozytywny wynik testu, w związku z tym zostały im wręczone zaświadczenia, tym samym wskaźnik rezultatu:  Liczba uczniów, którzy nabyli kompetencje kluczowe lub umiejętności uniwersalne po opuszczeniu programu – 13 został osiągnięty na poziomie 15 uczniów z obu obszarów: biologia i geografia.

Wszystkie zakładane do osiągnięcia wskaźniki dla projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna w Powiecie Tarnowskim 2022/2023” zostały osiągnięte.