Zakończenie realizacji Projektu Małopolska Chmura Edukacyjna z biologii
W tym roku szkolnym w naszym LO realizowany był z biologii po raz trzeci projekt „Małopolska Chmura Edukacyjna w Powiecie Tarnowskim 2022/2023” nr RPMP.10.01.04-12-0020/22 dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014- 2020 Priorytet X, Działanie 10.1. Rozwój kształcenia ogólnego, Poddziałania 10.1.4.
Głównym celem projektu było podniesienie kompetencji kluczowych i uniwersalnych umiejętności niezbędnych na rynku pracy poprzez realizację zajęć pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania uczniów. Lekcje z projektu z biologii odbywały się na Uniwersytecie Jagiellońskim regularnie co dwa tygodnie i brała w nich udział grupa 15 uczennic z kl. 2a realizujących ten przedmiot w wersji rozszerzonej. Zajęcia miały charakter wideokonferencji prowadzonych przez nauczycieli akademickich z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych oraz Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii. Tematy spotkań obejmowały przegląd systematyczny organizmów bezkręgowych i kręgowców, wybrane zagadnienia z anatomii człowieka oraz z fizjologii i biochemii roślin, a więc zagadnienia interdyscyplinarne obejmujące biologię, fizykę i chemię. W spotkaniach projektowych łączyliśmy się on-line z innymi szkołami Małopolski z Tarnowa i Krakowa oraz dwukrotnie byliśmy bezpośrednio w laboratorium na uczelni uczestnicząc w nagraniach w trakcie ich trwania. Do każdej edycji zajęć szkołę odpowiednio wyposażano w sprzęt elektroniczny niezbędny do prowadzenia wideokonferencji, różne pomoce dydaktyczne i materiały (mikroskopy, okazy organizmów, modele narządów, odczynniki do badań, itp.), które wzbogaciły prowadzone lekcje biologii również w innych klasach zaciekawiając młodzież swoją nowoczesną formą. Pomoce te zakupiono z funduszy unijnych oraz Województwa Małopolskiego.
Ta forma wsparcia skierowana do uczestników projektu MChE miała na celu przygotowanie do nauczania i uczenia się w środowisku cyfrowym, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i sposobów pracy. Projekt Małopolska Chmura Edukacyjna po kilku latach realizacji zakończył się ostatecznie w tym roku szkolnym.
Teresa Podraza