Erasmus+ Wymiana w Estonii
W dniach 9 – 14 października uczennice naszego LO (Nina Bielak, Julia Nalepka, Martyna Sukiennik i Ewa Zoń) wraz z opiekunkami (Iwoną Sandecką i Lucyną Ryndak) przebywały na wymianie międzynarodowej w szkole partnerskiej Uhisgümnaasium w miejscowości Pärnu w Estonii.
Erasmus + kolejny raz daje nam możliwość uczenia się w drodze, poznawania nowych ludzi, nowych miejsc, otwierania się na świat. 9 października 2023 r. w Pärnu w Estonii odbyła się ostatnia wymiana w ramach projektu „Filozofia sztuki i sztuka filozofii” współfinansowanego ze środków UE.
Głównym celem spotkania w Uhisgümnaasium Pärnu było zredagowanie i podpisanie Karty Wartości Młodych Europejczyków i nad tym dokumentem młodzież pracowała w grupach, wcześniej przygotowana podczas warsztatu do sztuki dialogu. Wśród niekwestionowanych uniwersalnych wartości wskazano poszanowanie dla tradycji narodowych. Ta idea znalazła swój wyraz już w pierwszym dniu wymiany. Najpierw Gospodarze z entuzjazmem i klasą przedstawili siebie, to z czego są dumni jako Estończycy, na popołudnie zaplanowali Wieczór Kultur, podczas którego każdy kraj prezentował swoje tradycje.
Drugi dzień wymiany dał młodym ludziom możliwość dyskusji na temat dróg do wolności. Punktem wyjścia był film dotyczący muzycznej, bezkrwawej rewolucji w Estonii. Po południu mieliśmy czas na zwiedzanie nadmorskiego Pärnu- letniej stolicy Estonii. Młodzież brała udział biegu fotograficznym na orientację, nauczyciele poznawali historię miasta w Pärnu Muzeum.
Środa była trzecim dniem międzynarodowej wymiany w Uhisgümnaasium Pärnu. I znów satysfakcja z wartościowo i inspirująco spędzonego dnia. Przed południem solidne intelektualne pobudzenie podczas warsztatów ze sztuki debatowania. Następnie uczennice szkoły goszczącej nas przybliżyły w formie prezentacji sylwetkę wybitnego estońskiego artysty Priit Pärn oraz poddały refleksji jedna z jego filmowych animacji. Po lunchu wizyta w dwóch siedzibach Galerii Miejskiej w Pärnu, gdzie znajdują się wystawy prezentujące sztukę klasyczną i sztukę nowoczesną, prowokacyjną, zaliczaną do hiperrealizmu. Młodzież w grupach dyskutowała o tematach wystaw i estetyce prezentowanych dzieł. Każdego dnia podczas warsztatów wymagających zaangażowania młodzież buduje relacje i wzmacnia je oraz ma okazję do rozwijania swoich umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim.
Czwarty dzień ” wymiany dobrych praktyk”, wymiany myśli, dzielenia się opiniami. Ten dzień projektowy rozpoczęliśmy od zatwierdzenia Karty Wartości Młodych Europejczyków. Dokument ten będzie miał dalsze życie, będzie promowany nawet w Parlamencie Europejskim, ponieważ jest fenomenem- takiego dokumentu wśród oficjalnych jeszcze nie ma! Kolejne wydarzenie dnia to bardzo interesujący wykład znanego dziennikarza na temat wolności słowa, a następnie dyskusja panelowa na ten temat. Po południu mieliśmy cudowny czas na łonie natury- treking po torfowisku Tolkuse bog. Piękne miejsce, uczucie harmonii, odpoczynek po intensywnej pracy…
W ostatnim dniu uczestnicy spotkania zwiedzali stolicę Estonii, Tallinn.
Było to ostanie spotkanie młodzieży kończące projekt „Philosophy of Arts and Art of Philosophy w ramach programu Erasmus plus wspolfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Jednym z celów wymiany jest wypracowanie Karty Wartości Młodego Europejczyka. W programie wiele warsztatów, dyskusji, zwiedzanie muzeów, a także relaks blisko natury wśród torfowisk charakterystycznych dla tego regionu.