Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Wyjazd edukacyjny z projektu MÓJ ROZWÓJ, MOJA PRZYSZŁOŚĆ II

             W wyjątkowy dzień dla uczniów, bo 21.03. 2023 r. klasa 2b uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym z biologii w ramach projektu MÓJ ROZWÓJ, MOJA PRZYSZŁOŚĆ II. Wyjazd rozpoczęliśmy wcześnie rano z Tuchowa. Pierwszym punktem programu był udział w Dniu Otwartym na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Młodzież mogła zapoznać się z kierunkami studiów oferowanymi na poszczególnych wydziałach oraz dowiedzieć się, czym dodatkowo mogą zajmować się studenci w ramach różnych kół i organizacji.  

Ofertę uczelni ciekawie przedstawiali studenci oraz pracownicy naukowi. W holu zorganizowano stoiska edukacyjne. Młodzież mogła wziąć udział w konkursach, obserwacjach i ćwiczeniach, oglądać żywe zwierzęta, zapoznawać się z kolekcją roślin, skorzystać z mikroskopów, różnych urządzeń pomiarowych, sprawdzić swój poziom tkanki tłuszczowej i wiek biologiczny, wykonywać reanimację zwierząt na modelach,  a nawet przymierzyć mundury żołnierzy i poćwiczyć z bronią czy też zrobić sobie nietypową fotkę z bobrem. Można było obejrzeć również wystawę skał i minerałów znajdującą się obok sali konferencyjnej.  Dla uczestników Dnia Otwartego przygotowano foldery i broszurki , nasiona oraz sadzonki roślin, tulipany, pamiątki i gadżety a także nagrody dla zwycięzców konkursów.

Potem po obiedzie uczestniczyliśmy w grupach w warsztatach na wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa UR. Część młodzieży analizowała pyłki różnych roślin oraz uczyła się tworzyć hodowle np. rosiczek w specjalnych pojemnikach z pożywką.  Druga grupa uczniów zaangażowała się do zajęć  „Czy rośliny mają włosy?”, gdzie przygotowywała i analizowała preparaty z różnymi wytworami skórek roślin.

Ostatnim elementem wyjazdu z projektu MRMP II było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego UJ, a ze względu na deszczową pogodę i wczesną porę roku – głownie szklarni. Przewodnicy przedstawili młodzieży nietypowe adaptacje roślin do różnych warunków środowiska. Wszystkich szczególnie zainteresowała bogata oferta tropikalnych roślin szklarniowych,  jak np. 170- letnia palma – daktylowiec kanaryjski, duże sagowce, kaktusy i wilczomlecze, wspaniałe storczyki, mięsożerne rosiczki i kapturnice. Spacerując  po ogrodzie  widzieliśmy m.in. żeńską formę miłorzębu oraz najstarsze okazy – derenie Śniadeckiego i dąb jagielloński. W muzeum Ogrodu Botanicznego poznaliśmy zbiory zawierające materiały z badań klasyków botaniki polskiej, a także najstarszą kolekcją botaniczną o charakterze muzealnym, związaną z działalnością naukową i dydaktyczną Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

          Wyjazd na pewno był udany – Szymon szczególnie zapamiętał stanowisko przygotowane przez żołnierzy WOT – u, w szeregi których, jak zapewniał, zamierza wstąpić. Swoimi wrażeniami z wycieczki podzielił się w wywiadzie do radia ESKA.

   Teresa Podraza

                                                                                                             

Skip to content