Realizacja OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI NOWOTWORÓW SKÓRY

W naszej szkole już od kilku lat realizowany jest edukacyjny program profilaktyczny dotyczący nowotworów skóry. W tym roku hasłem przewodnim XIII Tygodnia Świadomości Czerniaka jest „CHROŃ SKÓRĘ ZAWODOWO”.

Informacje o czerniaku uczniom LO przekazywały Julita Gogola z kl. 3b, Kamila Pietras z kl. 3a, a prezentację do zajęć przygotował Damian Wiejacki z kl. 1d. Nad realizacją Programu czuwała p. Teresa Podraza.

Poniżej umieszczamy skrót  najważniejszych informacji – co każdy powinien wiedzieć o tym nowotworze.

Czerniaki skóry to nowotwory o największej dynamice wzrostu zachorowań. Przyczyną tego jest późna wykrywalność oraz brak świadomości na temat profilaktyki czerniaka. Czerniak powstaje na bazie uszkodzonych  melanocytów – komórek wytwarzających barwnik melaninę, która sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem UV, czyli np. z promieniowaniem słonecznych i stosowanym w solarium. Czerniaki najczęściej występują na nogach, na plecach i karku oraz na skórze głowy, często na podłożu istniejących już znamion, pieprzyków lub przebarwień.

Na co należy zwracać uwagę?      ABCDE czerniaka

A – asymetria np. znamię „wylewające” się na jedną stronę

B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia

C – czerwony, czarny, niejednolity kolor

D – duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6 mm

E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu

Czerniak skóry może rozwinąć się u każdego. Zagrożenie zachorowaniem na czerniaka wzrasta u osób:

o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, licznych piegach o dużej liczbie znamion barwnikowych które doznały oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie słabo tolerujących słońce, opalających się z dużym trudem lub w ogóle przebywających w pełnym słońcu powyżej godziny dziennie u których w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry korzystających z solarium.

Zapobieganie i profilaktyka czerniaka

• Raz w miesiącu dokładnie oglądaj swoją skórę – sprawdź, czy Twoje znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe
  • Jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem, niezwłocznie udaj się do dermatologa lub chirurga-onkologa
  • Unikaj słońca w godzinach 11.00-16.00