Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

MIĘDZYNARODOWA WYMIANA ERASMUS+ W BELGII

Dnia 5 lutego 4-osobowa grupa uczniów (Olga Gut, Julia Kotowicz, Dawid Osika i Julia Swoszowska) wraz z opiekunkami (Mirosława Tomasik i Lucyna Ryndak) rozpoczęła wymianę międzynarodową w miejscowości Aarschot w Belgii. W spotkaniu młodzieży biorą udział uczniowie i nauczyciele sześciu szkół partnerskich z Belgii, Estonii, Polski, Portugalii, Węgier i Turcji.

Wymiana w Belgii jest kolejnym etapem realizacji projektu „Filozofia sztuki, sztuka filozofii”, w ramach programu Erasmus plus. Naszą przygodę rozpoczęliśmy na lotnisku Kraków – Balice. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Aarschot, gdzie czekało na nas ciepłe powitanie nauczycieli i rodzin goszczących uczniów. Poniedziałek spędziliśmy w szkole, poznając siebie nawzajem. Uczestniczyliśmy również w spotkaniu z panią burmistrz i zwiedzaliśmy miasto, poznając jego historię i najciekawsze zabytki. Niestety, delegacji tureckiej nie udało się jeszcze dotrzeć z powodu tragicznego trzęsienia ziemi, jakie dotknęło ich kraj. Myślami jesteśmy z nimi i mamy nadzieję, że jutro do nas dołączą.

Kolejne dwa dni wymiany były bardzo pracowite. Spędziliśmy je w szkole na zajęciach warsztatowych. We wtorek młodzież w grupach międzynarodowych dyskutowała na temat migracji. Ciekawym doświadczeniem było spotkanie z emigrantami pochodzącymi z różnych krajów (m. in. z Polski, Turcji, Kazachstanu, Wielkiej Brytanii) i obecnie mieszkającymi w Belgii. Zajęcia popołudniowe rozpoczęły się od wykładu na temat surrealizmu. Młodzież, zainspirowana wykładem, wykorzystała tę wiedzę w praktyce tworząc kolaże w stylu surrealistycznym na temat wartości wypracowanych od początku projektu.

W środę młodzież zaprezentowała rezultaty swojej kreatywnej twórczości związanej z surrealizmem. Następnie przedstawiciele poszczególnych krajów zapoznali pozostałych z informacjami na temat partii politycznych i ich programów. Po południu zwiedzaliśmy Leuven, miasto uniwersyteckie, będące w przeszłości stolicą Belgii. Poznaliśmy jego historię i najciekawsze zabytki. Wizyta w Belgii to również okazja do odkrywania belgijskiej kuchni, m. in. dzięki uczniom sąsiedniej szkoły, w której jedliśmy przygotowany przez nich lunch.

W czwartkowy poranek grupa projektowa wybrała się na wycieczkę do Brukseli. Dzięki naszym belgijskim przyjaciołom poznaliśmy najatrakcyjniejsze miejsca stolicy Belgii. Urzekła nas architektura Grand Place, spacerowaliśmy pasażem Królowej, zobaczyliśmy sławny symbol Brukseli – Manneken pis (sikającego chłopca). Popołudnie spędziliśmy w budynku Parlamentu Europejskiego. Po części warsztatowej zwiedzaliśmy salę obrad. Mogliśmy poczuć atmosferę tego miejsca i uświadomić sobie wagę podejmowanych w nim decyzji. Ostatniego dnia naszego wspólnego pobytu pojechaliśmy do Antwerpii. Miasto zadziwiło nas już na samym początku niezwykłą architekturą dworca kolejowego. Potem zwiedzaliśmy starówkę, katedrę NPM, która jest jedną z najwyższych budowli sakralnych na świecie. We wnętrzu znajduje się wiele dzieł sztuki, m. in. Obrazy Rubensa, który był – mieszkańcem Antwerpii. Jednak głównych celem naszej wycieczki była wizyta w muzeum Red Star Line i zwiedzanie wystawy muzealnej poświęconej 3 milionom ludzi, którzy wyemigrowali do Ameryki, korzystając z tej historycznej linii żeglugowej. Wśród nich było wielu Polaków.

Naszą wymianę zakończyliśmy w sobotę 11 lutego. Był to dzień pożegnań i powrotów do domu. Nasza polska grupa postanowiła wykorzystać ostatnie godziny pobytu w Belgii na zwiedzanie Brukseli. Podziwialiśmy Pałac Królewski, spacerowaliśmy po znajdującym się w pobliżu parku, zobaczyliśmy Muzeum Instrumentów Muzycznych, wróciliśmy ponownie na Grand Place. Wymiana młodzieżowa w Leuven i Aarschot pozostanie na długo w naszej pamięci. Dziękujemy nauczycielom, uczniom i rodzinom belgijskim za życzliwość, gościnność i opiekę w czasie całego pobytu.

Skip to content