„Kordian” Juliusza Słowackiego lekturą kolejnej odsłony Narodowego Czytania 2024.

Narodowe Czytanie – coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

Kordian  należy do najważniejszych dokonań literackich Juliusza Słowackiego. Po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu. Jest to obraz epoki i romantycznej wizji losów pokolenia polskich konspiratorów. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m. in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. Na przestrzeni lat Kordian” doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś zajmuje poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.

Dziękujemy naszym uczniom z klasy 1C za włączenie się do akcji czytelniczej i wspólne spotkanie z Kordianem i Juliuszem Słowackim.

Egzemplarze „Kordiana” czekają na wszystkich zainteresowanych w bibliotece szkolnej. Zapraszamy.