Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

KONFERENCJA  W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W TUCHOWIE

Cokolwiek robisz-sięgaj gwiazd czyli edukacja, praca i kariera w zawodach z dziedziny nauk ścisłych i technicznych”– słowa wielkiego Polaka, którego rok właśnie obchodzimy były mottem konferencji zorganizowanej 19 września w naszym liceum przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

Wśród zaproszonych gości byli Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego p. W. Skruch, Dyrektor WUP w Krakowie p. A. Psica, Wicedyrektor WUP w Krakowie p. M. Kądziołka, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Krakowie, Etatowy Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Tarnowie p. T. Stelmach, wicedyrektor MCDN w Krakowie o/Tarnów p. E. Sojat, Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie p. B. Kania, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bochni p. D. Michałek, Burmistrz Tuchowa p. M. Marszałek, Przewodniczący Rady Gminy Tuchów p. S. Obrzut, Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Powiatu Tarnowskiego p. G. Karaś, dyrektorzy CKZiU oraz Szkoły Podstawowej w Tuchowie, a także tarnowskich szkół wyższych – Akademii Tarnowskiej i Akademii Nauk Stosowanych.

Adresatami konferencji była młodzież szkół średnich szczególnie klas o profilu informatycznym, matematycznym czy technicznym.

   Dyrektor liceum, Pan Zbigniew Budzik, zainaugurował spotkanie  przedstawiając sylwetkę i dokonania patrona szkoły, M. Kopernika (który niewątpliwie „sięgnął gwiazd”),  oraz przybliżył osiągnięcia absolwentów liceum na przestrzeni lat. Zaproszeni goście i  uczestnicy konferencji mieli okazję zwiedzić szkolne obserwatorium astronomiczne.

     Droga na 2K – Kompetencje i kreatywność szansą na rynku pracy, to tytuł wystąpienia doradcy zawodowego Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Tarnowie, Pani  Iwony Pasierb, w którym uczestnicy konferencji poznali aktualne tendencje rynku pracy, poszukiwane kompetencje oraz branże, w których będzie największe zapotrzebowanie na pracowników w najbliższych latach.

     Przedstawiciele Zakładów Mechanicznych w Tarnowie, oraz firmy ELPLC S.A, zaprezentowali oczekiwania pracodawców wobec  pracowników w branży technicznej, oraz ścieżki kariery zawodowej na przykładzie własnych firm.

     Wszyscy uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z bogatą ofertą kierunków ścisłych i technicznych uczelni wyższych, kształcenia cywilnego i wojskowego prezentowaną na stoiskach wystawowych. Przedstawiciele tychże uczelni (WAT, Szkoła w Dęblinie przedstawili proces rekrutacji i przebiegu kształcenia, szczególnie na kierunkach wojskowych i związanych z zawodami przyszłości: lotnictwa oraz kosmonautyki. Zaprezentowane zostały także nowe kierunki Akademii Tarnowskiej, uczelni zawodowej, wiodącej prym wśród podobnych uczelni w kraju.

     Korzyści dla uczestników konferencji to przede wszystkim informacje aktualne i zgromadzone w jednym miejscu, podane jasno i konkretnie przez osoby bezpośrednio związane z rynkiem pracy i edukacją. Rynek pracy, na którym znajdą się za kilka lat absolwenci jest niezwykle dynamiczny, złożony, nieprzewidywalny, ale jednocześnie dający wiele możliwości tym, którzy będą na nim bardzo aktywni. Dlatego też każda aktualna i wiarygodna informacja czy sugestia jest niezwykle cenna, może wywrzeć wpływ na wybór dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej uczniów, a także na to, w jaki sposób planować karierę zawodową.

Celem przedsięwzięcia było także rozbudzenie w młodych ludziach aspiracji, wyobraźni, znalezienia pomysłu na siebie, chęci sięgania gwiazd, tak, jak mówił tytuł konferencji.

                                             Opracowała – Katarzyna Płachta

Skip to content