Drukuj

Edward Dwurnik - Klaudia Łyda

„DWURNIK – PRZERAŻA I ZACHWYCA” – CZYLI WYSTAWA W MUZEUM NARODOWYM W KRAKOWIE

Podczas ostatniej wizyty w Muzeum Narodowym w Krakowie miałam okazję podziwiać oryginalną wystawę współczesnego malarza – Edwarda Dwurnika. Jest to artysta z imponującym dorobkiem około 5000 obrazów, który w sposób humorystyczny i z ironią ukazuje polską rzeczywistość od czasów PRL-u do IV RP. Prace, momentami przypominające sceny z komiksów, szokują, zaskakują, a jednocześnie wprawiają w zachwyt.

Drukuj

Edward Dwurnik - Kinga Gomułka

Edward Dwurnik to jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów polskiej sztuki współczesnej. Odniósł sukces zarówno w kraju, jak i za granicą już w trudnych czasach komunizmu. Jest bez wątpienia oryginalny i niekonwencjonalny. Jego twórczość wzbudza różnorakie odczucia w odbiorcach.
Mnie zaintrygował niebanalną tematyką życia w czasach PRL-u i ciekawym sposobem przedstawiania scen z tamtego okresu. Dwurnik symbolicznie ukazuje codzienne zmaganie się z trudnościami prostych, szarych obywateli. Ludzie namalowani są w sposób zaskakujący. Są to postaci o mocno zarysowanych konturach, topornych sylwetkach, nieraz budzące odrazę. Styl tworzenia obrazów przez Dwurnika przypomina mi nieco nurt naturalistyczny. Malarz nie unika eksponowania brzydoty, scen drastycznych. Doskonałym tego przykładem mogą być obrazy: „Koniec poety”, „Moja głowa” i „Chrystus na skwerze”.

Drukuj

Wycieczka do Żarnowca

Dnia 19.10.2010 odbyła się wycieczka do Żarnowca organizowana przez Towarzystwo Miłośników Tuchowa. Z naszej szkoły wzięli w niej udział uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami: p. Jadwigą Nowakowską, p. Barbarą Czosnyką i p. Stanisławą Burzą z TMT.

W pierwszej kolejności udaliśmy się do Żarnowca, w którym znajduje się dom Marii Konopnickiej. Dowiedzieliśmy się tam wielu ciekawych rzeczy o niej jak i o jej twórczości, które niewątpliwie przydadzą się nam w przyszłości.

Drukuj

Letni kurs j. angielskiego

Dnia 28 czerwca w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika 
w Tuchowie rozpoczął się letni kurs języka angielskiego, który trwał niespełna cztery tygodnie. Pomimo wakacji, lekcje te cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i absolwentów naszej szkoły. Zajęcia prowadziła Brianna Nofil z Florydy, studentka historii na Uniwersytecie Duke. Mogliśmy bliżej poznać nie tylko język, ale również tradycję oraz kulturę Stanów Zjednoczonych.