Erasmus+ w Tuchowie

Relacja dzień po dniu z międzynarodowej wymiany młodzieży w ramach projektu "Matematyczne szlaki Europy" 19-23.07.2021r

Dzień 1
19 lipca odbyło się uroczyste powitanie zagranicznych gości w naszym Koperniku. Przybyli do nas uczniowie i nauczyciele szkół partnerskich z Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii i Włoch. Następnie po spotkaniu p. Wiktorem Chrzanowskim, wiceburmistrzem Tuchowa, oraz w p. Januszem Kowalskim, dyrektorem Domu Kultury i zwiedzeniu szkoły udaliśmy się na wycieczkę do Tarnowa, gdzie podążając żółtym szlakiem rozwiązywaliśmy zadania matematyczne, dotyczące ważnych zabytków miasta. Dzień zakończyliśmy spotkaniem integracyjnym na łonie przyrody w Dolinie Białej w Tuchowie. Wszyscy uczestnicy wymiany mieli okazję spróbować kuchni naszego regionu, jak również pojeździć konno. To był bardzo udany dzień! Kolejne atrakcje były jeszcze przed nami!

Dzień 2
Głównym punktem programu dnia było zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce, gdzie młodzież z zainteresowaniem wysłuchała historii tego miejsca w języku angielskim. Następnie udaliśmy się do Krakowa i tam po pysznym obiedzie spędziliśmy popołudnie w centrum miasta. Wspólnie spędzony czas, rozmowy w języku angielskim pozwoliły młodzieży rozwijać kompetencje językowe.

Dzień 3

Trzeci dzień wymiany to zwiedzanie Wawelskiego Wzgórza z jego Zamkiem Królewskim, najsłynniejszą w naszym kraju nekropolią królewską, a także owianą legendami Smoczą Jamą.
To również zwiedzanie Kazimierza tętniącego artystycznym i kulturalnym życiem znajdującego się w miejscu dawnej dzielnicy żydowskiej. I na koniec dnia zwiedzanie Muzeum w Podziemiach Rynku w Krakowie. Magia Krakowa, piękna wakacyjna pogoda, międzynarodowa atmosfera sprzyjały zacieśnianiu więzi i przyjaźni uczestnikom projektu.
A już zupełnie wieczorem odbyły się obserwacje astronomiczne w naszym szkolnym obserwatorium astronomicznym.


Dzień 4
Czwarty dzień wymiany spędziliśmy się urokliwych Pieninach. Zobaczyliśmy zamek w Niedzicy, zaporę i piękną panoramę rozciągającą na jezioro Czorsztynskie i Sromowieckie. Tutaj w otoczeniu przyrody młodzież rozwiązywała zadania matematyczno - geograficzne dotyczące tego regionu. Pobyt w Pieninach zakończyliśmy spływem Dunajcem, gdzie urzekły nas krajobrazy i spokój płynący z obcowania z naturą. Nasi zagraniczni partnerzy mogli poczuć atmosferę naszych polskich gór, jak i spróbować lokalnych potraw. Czas bardzo szybko nam mija w cudownej atmosferze. 

Dzień 5
Wszystko co dobre szybko się kończy... Ale po kolei! Piątek spędziliśmy w naszym urokliwym Tuchowie. Byliśmy w Bazylice Mniejszej, gdzie o. Piotr Kurcius opowiedział nam o historii sanktuarium , pokazał nam ruchomą szopkę oraz muzeum misyjne i sanktuaryjne. W kościele p.w. św. Jakuba udało nam się wysłuchać próby koncertu w wykonaniu znanego organisty p. Michała Dąbrowskiego z kościoła p.w. św. Krzyża w Warszawie. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przy miejskim ratuszu, a następnie młodzież w grupach międzynarodowych rozwiązywała zadania matematyczne dotyczące ważnych zabytków naszego miasta. W godzinach popołudniowych odbyło się uroczyste pożegnanie naszych zagranicznych partnerów w Domu Kultury. Po pysznym obiedzie w restauracji Agawa, wszyscy uczestnicy wymiany udali się do naszego liceum. Tutaj przy muzyce współczesnej oraz dźwiękach kapeli wspólnie tańczyli i zajadali się smakołykami przygotowanymi przez naszych wspaniałych rodziców. Cieszymy się bardzo, że udało się zrealizować ostatnie spotkanie młodzieży w naszym Koperniku. Czekaliśmy na to prawie półtora roku.

Link do relacji STARnova.tv ze zwiedzania Tarnowa