Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

ERASMUS+ WYMIANA NA WĘGRZECH

W dniach 15 -22 kwietnia br. czworo uczennic naszej szkoły (Julia Murczek, Julia Popiela, Milena Strojny i Gabrysia Świderska) wraz z dwójką opiekunów (Agnieszką Stańczyk i Łukaszem Wójcik) odbyły wymianę międzynarodową w ramach programu Erasmus Plus udając się do miasta Pécs na południu Węgier.

W trakcie tygodniowego spotkania, przebiegającego pod hasłem projektowym „Filozofia sztuki, sztuka filozofii”, spotkaliśmy się z uczniami i nauczycielami szkół partnerskich pięciu pozostałych krajów świata (Węgier, Belgii, Estonii, Potugalii i Turcji).

Wymianę rozpoczęliśmy późnym wieczorem, w sobotę 15 kwietnia, podróżą kolejową z Krakowa do Budapesztu. Po przybyciu do stolicy Węgier, w oczekiwaniu na popołudniowy pociąg do Pécs, mogliśmy pospacerować po starówce urokliwego miasta zachwycając się widokiem Wzgórza Zamkowego i pięknych budapesztańskich mostów na Dunaju.

Po przywitaniu nas przez węgierskich gospodarzy w mieście docelowym naszej wymiany – Pécs i spędzeniu nocy w uroczym hoteliku Szindbád, rozpoczęliśmy drugi dzień wymiany od spotkania integracyjnego w Pécsi Apáczai Csere János Educentrum – olbrzymim kompleksie szkolno-kulturalnym. Następnie zwiedziliśmy centrum miasta  Pécs oraz udaliśmy się z wizytą do Rady Miejskiej, gdzie podziwialiśmy imponujące wnętrza jej siedziby. Po południu w międzynarodowych grupach przeprowadziliśmy grę terenową Treasure Hunt po Starym Mieście.

Wtorek, 18 kwietnia rozpoczęliśmy od zajęć warsztatowych – tworzenia ilustracji do wiersza „Morze Portugalskie” [Mar Português] najwybitniejszego portugalskiego poety XX w. Fernando Pessoa’y oraz dyskusji w grupach międzynarodowych pod tytułem „Od tolerancji do akceptacji”. Po obiedzie zwiedzaliśmy najstarsze zabytki miasta Pécs, pamiętające epokę Imperium Rzymskiego, bardzo stare grobowce starochrześcijańskie oraz pozostałości średniowiecznego uniwersytetu założonego w 1367r.

W kolejny dzień wymiany udaliśmy się drogą kolejową do Budapesztu, spędzając w stolicy Węgier cały dzień, spacerując wzdłuż Dunaju, nad którym zatrzymaliśmy się przy interesującym pomniku ofiar holokaustu o intrygującej nazwie „Buty na Dunajem”. Ze Wzgórza Zamkowego, na którym mogliśmy zobaczyć Pałac Sándora oraz Basztę Rybacką, podziwialiśmy panoramę miasta. Najtrudniejsze chwile spędziliśmy w Terror Háza Múzeum gdzie zderzyliśmy się z nieco odmienną, węgierską perspektywą na XX-wieczne totalitaryzmy zniewalające wschodnią Europę.

Po późnym powrocie do Pécs, niełatwej czwartkowej pobudce i przepysznym śniadaniu, skończyliśmy interpretację ilustracyjną i przedstawialiśmy wiersz portugalskiego poety w okazałej sali widowiskowej Apáczai Csere János Educentrum. Potem dyskutowaliśmy w grupach na temat demokracji i praw człowieka, zjedliśmy lunch w Zsolnay i zwiedzaliśmy tę interesującą dzielnicę kulturalną Pécs’u wraz z najważniejszym jej obiektem – fabryką i muzeum węgierskiej porcelany.

Piękny piątkowy dzień spędziliśmy nad oddalonym kilkanaście kilometrów od Pécs jeziorem Orfű, gdzie oglądaliśmy stare młyny, Dom Czosnku, odbyliśmy zajęcia w grupach nt. wartości i spacerowaliśmy brzegiem jeziora.

Po wieczorze pożegnalnym z naszymi kolegami i koleżankami ze szkół partnerskich, wczesnym sobotnim rankiem wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski, znów zatrzymując się na kilka godzin w Budapeszcie, skąd nocnym pociągiem wróciliśmy do kraju.

Skip to content