Edukacja Ekologiczna w Powiecie Tarnowskim

Powiat Tarnowski otrzymał dotację od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na realizację zadania „Edukacja Ekologiczna w Powiecie Tarnowskim”.

Realizacja zadania zaplanowana jest od 24 maja do 21 października 2024 r.

Celem projektu jest podnoszenie świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy z zakresu ochrony środowiska i aktywizacja ekologiczna społeczeństwa w powiecie tarnowskim.

Odbiorcami Programu jest młodzież objęta obowiązkiem szkolnym ze szkół ponadpodstawowych powiatu tarnowskiego: LO w Tuchowie, ZSLiT w Wojniczu i ZSP w Zakliczynie oraz dzieci ze szkół podstawowych z terenu ww. gmin.

W ramach projektu zaplanowano następujące działania:

1. w Liceum Ogólnokształcącym w Tuchowie – „Kopernik z plastiku rezygnuje i śmieci segreguje”:
  2. Zajęcia teoretyczne i warsztaty,
  3. Wyjazd do Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach,
  4. Konkurs plakatowy „Planeta vs Plastik”,
  5. Quiz wiedzy ekologicznej „Eko zagadki, planeta albo plastik”,
  6. Przygotowanie terenu i nasadzenia  krzewów wokół budynku szkolnego,
  7. Konkurs na prezentację multimedialną pt.: „Plastik STOP – ekologiczny krok”,
  8. Kampania edukacyjna dla uczniów LO podsumowująca projekt;
  9. w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu – „Zielona szkoła – warsztaty ekologiczne”:
    1. Prelekcje „Ekologiczny wpływ roślinności na środowisko”,
    1. Warsztaty terenowe: ścieżka przyrodnicza, sadzenie roślin miododajnych, wykonanie domków dla owadów zapylających oraz rozwieszenie budek lęgowych dla ptaków,
    1. Prelekcja z pszczelarzem,
    1. Konkurs „Las w szkle”,
  10. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie – „Ekologiczne miejsce w mojej szkole”:
    1. Stworzenie Kącika Ekologicznego,
    1. Warsztaty o tematyce ekologicznej,
    1. Prelekcja i warsztaty terenowe z instruktorem wędkarstwa.

Wartość zadania wynosi 40 000 zł, w tym wysokość dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Krakowie wynosi 35 500,00 zł, natomiast wkład własny powiatu to 4 500,00