Wyjazd edukacyjny z projektu „Bądź EKO

Wyjazd edukacyjny z projektu „Bądź EKO – kształtowanie postaw proekologicznych u uczniów IV”

W poniedziałek 26 września uczniowie z kl. 2b uczestniczący w projekcie Bądź EKO IV byli na wyjeździe edukacyjnym wraz z grupą uczniów z ZSP w Ryglicach i z CKZiU w Tuchowie. Chociaż pogoda nie dopisała, ale organizatorzy wyjazdu zapewnili nam sporo ciekawych wrażeń na zajęciach. Najpierw gościliśmy w Ośrodku Edukacji Ekologicznej na terenie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego w Rzepienniku Strzyżewskim. Tu przyjęto nas dosłownie chlebem i smalcem domowej roboty oraz wspaniałymi kołaczami drożdżowymi z serem.

Oczywiście oglądaliśmy też wystawę dotyczącą różnorodności biologicznej i sposobów wykorzystania płodów rolnych w wiejskich gospodarstwach domowych. Zapoznaliśmy się również z lokalnymi strojami i zwyczajami tego regionu. Niektórzy z nas tutaj po raz pierwszy dowiedzieli się, co to są droby i zrozumieli znaczenie słów „Tu scynście bendzie, gdzie drob przybendzie…”. Z powodu deszczowej pogody nie obejrzeliśmy żerowiska bobrów, ani nie skorzystaliśmy z wędrówki po ścieżce edukacyjnej. Później cała grupa pojechała do niedawno powstałego Parku Zdrojowego w Ciężkowicach, a następnie po smacznym obiedzie w „Spiżarni” udaliśmy się do Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Tutaj mogliśmy posłuchać i podyskutować na temat roli człowieka w systemie ekologicznym świata, obejrzeć na pokładzie batyskafu interesujący film o konsekwencjach i zagrożeniach spowodowanych regulacją biegu rzeki Białej oraz zapoznać się z wystawą „Pogórze karpackie – gatunki zagrożone i wymarłe”. Muzeum ma stałą ekspozycję ponad 200  okazów ptaków i interaktywne stanowiska o budowie ciała ptaka oraz o łące pogórzańskiej z modelami roślin, gadów i płazów. Można tu nie tylko obejrzeć okazy lecz wsłuchać się w odgłosy wydawane przez te zwierzęta.

Myślę, że ten wyjazd edukacyjny był interesujący dla młodzieży i pogłębił ich świadomość ekologiczną.

Teresa Podraza