Drukuj

Kontakty z Niemcami

Minęło jedenaście lat partnerstwa szkół: 1995-2006

1 października 1995 roku Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie i Illtalgymnasium w Illingen (Niemcy) podpisały umowy o partnerstwie szkół.

Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie oraz Illtalgymnasium w Illingen  biorą udział w projekcie Szkół Stowarzyszonych UNESCO.

Illingen -  nasze zaprzyjaźnione miasto leży w Zagłębiu Saary przy granicy z Francją i Luksemburgiem.
 

1995

W jesieni 1995 roku odwiedziła nas grupa sportowców z Illingen. Młodzież zamieszkała u swoich polskich rówieśników.

W czasie tygodniowego pobytu goście spotkali się z władzami samorządowymi Tuchowa, brali udział w zajęciach lekcyjnych

i rozgrywkach sportowych, zwiedzili Tarnów, Kraków z Wieliczką oraz Ciężkowice.

Pobyt w Tuchowie i okolicy bardzo spodobał się naszym przyjaciołom, którzy zapowiedzieli, że o wrażeniach opowiedzą swoim nauczycielom, rodzicom i kolegom. Można powiedzieć, że lody zostały przełamane i wszystko potoczyło się teraz jak z płatka.

1996

Na przełomie kwietnia i maja 1996 roku udaliśmy się autokarem z grupą liczącą 18 uczniów i 2 nauczycieli po raz pierwszy

do Illingen. W składzie była m. in. drużyna sportowa męska. Chłopcy rozegrali mecze w koszykówkę i piłkę ręczną.

W czasie tegoż pobytu zwiedziliśmy Saarbrücken, stolicę landu i byliśmy gośćmi w Landtagu, parlamencie krajowym Kraju Saary. Podejmowano nas w ratuszu w Illingen. Udaliśmy się pobliskiego Luksemburga a w drodze do stolicy jednego z najbogatszych krajów Europy zwiedziliśmy niemiecką miejscowość Nennig, gdzie są słynne mozaiki z okresu rzymskiego.

W drodze powrotnej byliśmy jeszcze w małym francuskim miasteczku Sierc lés Bains nad Mozelą.

Jesienią 1996 roku po raz drugi przybyli do nas uczniowie z Illingen. Pokazaliśmy im oprócz naszego miasta, także zabytki Tarnowa i Krakowa oraz Tatry i Pieniny. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła naszym gościom wędrówka po Pieninach (Trzy Korony, Sokolica) oraz pobyt nad Morskim Okiem w Tatrach, spacer grzbietem Gubałówki i podziwianie panoramy szczytów tatrzańskich. Także zwiedzanie zabytkowego cmentarza na Pęksowym Brzyzku oraz Muzeum Tatrzańskiego było dla wszystkich bardzo interesujące.

1997

W styczniu 1997 roku udaliśmy się do Illingen z grupą teatralną naszego liceum, która wystawiła tam "II część Dziadów" wg Adama Mickiewicza. Reżyserem sztuki była mgr Anna Broniek- nauczycielka języka polskiego. Przedstawienie bardzo spodobało się niemieckiej publiczności oraz obecnym Polakom. Długo trwały owacje po spektaklu. Grupa młodych aktorów miała bardzo ciekawie zagospodarowany czas pobytu. Zwiedziliśmy Trewir, jedno z najatrakcyjniejszych miast w Niemczech oraz Saarbrücken, gdzie pokazano nam pracownie w teatrze (Saarländisches Staatstheater) oraz maszynerię sceny. Był czas na próby przed występem dla publiczności w pobliskiej miejscowości Uchtelfangen. Młodzież wyuczyła się najważniejszych kwestii po niemiecku, co bardzo spodobało się niemieckiej publiczności. Recenzje w prasie po tym wydarzeniu były bardzo pochlebne.

W maju 1997 podczas pobytu z rewizytą w Illingen grupą opiekowały się dyr. Maria Maniak i nauczycielka języka niemieckiego mgr Lidia Kubit. Uczniowie wraz z niemieckimi kolegami przebywali na dwudniowej wycieczce w Kolonii, gdzie zwiedzili m.in. słynną katedrę (Kölner Dom). Inne punkty ich pobytu,  to udział w lekcjach w gimnazjum, zwiedzanie Illingen (m.in. Zamek Wodny, Kaplica górska) oraz wizyta u Burmistrza w ratuszu.

Jesienią 1997 roku nasi goście  zwiedzili zabytki Tuchowa, byli w Kąśnej Dolnej w domu Jana Ignacego Paderewskiego , odbyli spacer po "Skamieniałym Mieście" w Ciężkowicach i zwiedzili Muzeum dr. Tomka . Także pobyt w Tarnowie i Krakowie (Muzeum Narodowe w Sukiennicach, Collegium Maius, Kościół Mariacki, katedra na Wawelu) należały do programu pobytu.

1998

W maju 1998 roku w programie naszej wizyty w Niemczech znalazła się Moguncja (Mainz), z którego pochodzi Johann Gutenberg, wynalazca ruchomej czcionki. W katedrze obejrzeliśmy słynne witraże Marca Chagalla. Poza tym byliśmy na dwudniowej wycieczce nad Renem w miejscowości Bingen. Pobyt w schronisku młodzieżowym był okazją do wspólnego muzykowania i długich rozmów.

Jesienią 1998 nasi goście zobaczyli  udali się na dwudniowy wyjazd w Bieszczady. Po drodze zwiedziliśmy skansen przemysłu naftowego w Bóbrce, krośnieńską Starówkę oraz skansen w Sanoku. Pod wieczór dotarliśmy do Soliny a następnie do Polańczyka, gdzie zanocowaliśmy. Drugi dzień to przejazd statkiem spacerowym po Zalewie Solińskim oraz krótki wypad do pobliskiego Svidnika na Słowacji.

Od 3 do 9 czerwca 1999 roku byliśmy znów goszczeni w Illingen. Dr Günter Reitz- nauczyciel j. francuskiego i geografii na bardzo ciekawym wykładzie przybliżył nam historię i teraźniejszość Saarlandu, tego najmniejszego pod względem powierzchni landu Republiki Federalnej Niemiec. Udaliśmy się w dwudniową wycieczkę nad Mozelę do Cochem i Beilstein. Podczas przejażdżki po Mozeli podziwialiśmy piękne krajobrazy winnic oraz średniowieczne zamki rozlokowane po obu brzegach rzeki. Także pobyt w barokowym miasteczku Blieskastel oraz w Homburgu, gdzie zwiedziliśmy muzeum "Schwarzenacker" z wykopaliskami z czasów rzymskich.

1999

We wrześniu 1999 roku nasi niemieccy przyjaciele udali się z naszymi licealistami na wycieczkę do Ojcowa. Zwiedziliśmy grotę Łokietka i Zamek w Pieskowej Skale. Był jeszcze czas na spacer po krakowskim Rynku (Kościół Mariacki, Sukiennice) i zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego. W drugim dniu byliśmy w zabytkowej kopalni soli w Bochni, a następnie w Nowym Wiśniczu i nad Jeziorem Rożnowskim w Bartkowej. Pogoda dopisała, a więc spacer w jurajskim terenie i przejażdżka statkiem po Jeziorze Rożnowskim pozostawiły niezapomniane wrażenia.

2000

W maju 2000 roku po raz kolejny pojechaliśmy do naszych niemieckich przyjaciół. W programie mieliśmy m. in. oficjalne spotkanie z dyr. gimnazjum p. Peterem Geckeisem oraz Burmistrzem Illingen p. Arminem Königem oraz wizytę w parlamencie krajowym tzw. Landtagu Kraju Saary w Saarbrücken, gdzie zapoznaliśmy się z pracą parlamentarzystów, a podejmowani byliśmy przez deputowanego CDU pana Alfonsa Vogtela.  Zwiedzanie słynnej fabryki Forda w pobliskiej miejscowości Saarlouis oraz pobyt w Trewirze (Trier), to najważniejsze punkty naszego pobytu. Trewir , miasto założone przez cesarza Augusta, słynny jest z licznych śladów panowania Rzymian na tych terenach. Świadczą o tym m. in. tzw. Porta Nigra (Czarna Brama), termy cesarskie, bazylika czyli aula kurialna (Palastaula), w której namiestnik cesarski przyjmował interesantów oraz katedra, w której przechowywana jest szata Chrystusa (Christi Rock).

We wrześniu 2000 roku udaliśmy się na wycieczkę do Leżajska, gdzie zwiedziliśmy Zakłady Piwowarskie oraz katedrę ze słynnymi organami. Następnie byliśmy w Łańcucie. W programie pobytu naszych gości była Szczawnica i Jaworki oraz spływ malowniczym przełomem Dunajca.

Nie zabrakło również wizyty u Burmistrza Tuchowa, zwiedzania naszego miasta, a w szczególności Klasztoru Redemptorystów. Pobyt w Tarnowie i Krakowie był dla naszych gości także pełen wrażeń.

2001

W maju 2001 roku gościliśmy z rewizytą w Illingen.

Spotkanie z Burmistrzem Illingen, który mówił o rozwijających się kontaktach między gminami Tuchów i Illingen i perspektywach współpracy między naszymi gminami oraz spotkanie z dyr. gimnazjum p. P. Geckeisem, to oficjalne punkty naszego pobytu. Bardzo ciekawy dla naszych uczniów był pobyt nad Renem w miejscowości Bacharach, gdzie mieszkaliśmy w średniowiecznym zamku zaadoptowanym na nowoczesne schronisko młodzieżowe (Jugendburg Stahleck). Także przejażdżka statkiem po Renie do St. Goar i legenda o nimfie Loreley były dla nas bardzo romantyczne. Poznaliśmy także historię zamku w Saarbrücken i dzieje tego miasta. Pobyt w pobliskiej Lotaryngii, w Metzu był dla naszej młodzieży jeszcze jednym z przykładów, jak w Unii Europejskiej nie ma granic, jak bez paszportu można się przemieszczać z kraju do kraju i poznawać inne kultury.

We wrześniu 2001 r. podejmowaliśmy ponownie w Tuchowie nauczycieli i uczniów z Illingen. Program był bardzo bogaty. Oprócz zwiedzania Tuchowa i Tarnowa, goście obejrzeli katedrę i komnaty królewskie na Wawelu; kościół Mariacki i Collegium Maius w Krakowie.

2002

Od 24 kwietnia do 1 maja 2002 r. przebywaliśmy u naszych przyjaciół w Illingen.

Tradycyjnie już, zwiedzaliśmy Illingen i byliśmy gośćmi u Burmistrza. Tym razem spotkaliśmy się w nowym domu kultury Illipse. Byliśmy w stolicy Saary -Saarbrücken, a ponadto w Heidelbergu- najstarszym mieście uniwersyteckim w Niemczech. W programie pobytu znalazły się także leżące w Lotaryngii francuskie miejscowości Sarreguemines i Bitche.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na krótko w Berlinie i obejrzeliśmy w błyskawicznym tempie niektóre z jego zabytków. W tegorocznym programie było nie tylko zwiedzanie zabytków, ale także wizyta w firmie “Juchem" w Eppelborn  /producent wyrobów cukierniczych/ oraz w firmie  “Karstadt" w Saarbrücken /sieć handlowa/, gdzie przyglądaliśmy się  pracy poszczególnych działów tychże zakładów.

We wrześniu 2002 r. podejmowaliśmy w Tuchowie oprócz nauczycieli i uczniów także grupę osób dorosłych z gminy Illingen. Na ich czele był burmistrz Illingen Armin König. W programie pobytu były m.in. spotkania oficjalne w gronie samorządowców gminy Tuchów; zwiedzanie Tuchowa, Tarnowa, Krakowa i kopalni soli w Wieliczce. Pokazaliśmy naszym gościom także Kąśną Dolną z dworkiem Jana Ignacego Paderewskiego, muzeum przyrodnicze w Ciężkowicach i rezerwat "Skamieniałe Miasto". Udaliśmy się także na pobliską Brzankę, skąd pieszo poprzez polanę Morgi (Nowicjat O.O. Redemptorystów) udaliśmy się do Tuchowa.

W październiku 2002 r. gościliśmy w Illingen wraz z grupą dorosłych z gminy Tuchów. Byliśmy w Niemczech na oficjalne zaproszenie Burmistrza Illingen.

Po powitaniu w Illipse (nowy dom kultury w Illingen ma kształt elipsy a Illingen leży nad rzeką Ill stąd ta nazwa) przez burmistrza Illingen oraz obecnych tam premiera Kraju Saary pana Petera Müllera oraz ministra ds. ochrony środowiska pana Stefana Mörsdorfa wzięliśmy udział w imprezach z okazji Heimattage (Dni Ojczyzny), które były po raz pierwszy zorganizowane w Illingen. W programie były spotkania oficjalne z samorządowcami gminy Illingen, zwiedzanie Illingen, Saarbrücken, Trewiru i Luksemburga. Przejeżdżaliśmy także przez Schengen i zwiedzaliśmy tereny przygraniczne w Lotaryngii (Francja).

Wymiana z Niemcami uświadomiła wielu uczniom, że język którego się uczą, nie jest tylko po to by rozmawiać z nauczycielem i czytać obcojęzyczne teksty, ale że jest to język żywy, przydatny w komunikacji na co dzień w środowisku obcojęzycznym. Kontakty naszych uczniów z rówieśnikami w Niemczech uświadomiły im, że wiele stereotypów, mitów, które istnieją wciąż w naszych społeczeństwach, można łatwo obalić. Teraz, gdy aspirujemy do Unii Europejskiej, nauka języków obcych ma szczególnie duże znaczenie dla młodych ludzi. Języki obce, ich dobre opanowanie jest dla wielu bramą w świat, drogą do lepszego poznawania innych kultur. Miejmy nadzieję, że kontakty pomiędzy naszymi partnerskimi szkołami rozszerzą się na kontakty między mieszkańcami Illingen i Tuchowa. Jesteśmy przecież od niedawna także miastami partnerskimi, gdyż w maju 2002 roku oba nasze miasta podpisały umowę o partnerstwie.

Wymiana jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu jakiego udzielają nam Burmistrz Tuchowa, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Warszawie i rodzice naszych uczniów.

Tą drogą dziękuję wszystkim za wspieranie naszych projektów.


2003

Wymiana od 7 do 12 września 2003 w Tuchowie

Podczas tegorocznego pobytu najwięcej wrażeń dostarczył gościom pobyt w Baranowie Sandomierskim i Sandomierzu. Wszyscy byli pod wrażeniem bogactwa architektonicznego tegoż miasta. Z uwagą przysłuchiwali się pani przewodnik i tłumaczowi, gdy opowiadali oni o zamierzchłej historii i takich zabytkowych budowlach, jak ratusz, brama Opatowska, Collegium Gostomianum, dom Długosza, katedra, podziemny szlak turystyczny czy o innej atrakcji Sandomierza, jakim jest lessowy wąwóz św. Jadwigi.

Także wizyta w dawnej stolicy Polski, Krakowie należała do najciekawszych punktów pobytu gości w naszym kraju. Zwiedzanie katedry i wzgórza wawelskiego, spacer ulicą Kanoniczą, obejrzenie dzielnicy uniwersyteckiej z Collegium Maius (najstarszy budynek Akademii Krakowskiej)  i Collegium Novum, pobyt w kościele Mariackim przed słynnym ołtarzem mistrza z Norymbergii Wita Stwosza, spacer po krakowskim Rynku i malowniczej ulicy Floriańskiej, pozostawiły u naszych gości- jak wspominali- niezapomniane wrażenia.

Obiecali, że nie będzie to ich jedyny pobyt w tym urokliwym i bogatym w historię mieście.

Również pobyt na Jaworzynie Krynickiej i w Krynicy zapisały się w pamięci gości.

Wspólne spędzanie czasu było okazją do przypomnienia sobie przez naszych uczniów słownictwa niemieckiego i szansą na doskonalenie kompetencji językowych. Trzeba przyznać, że atmosfera w czasie pobytu gości była znakomita  jak i pogoda, która była dla nas bardzo łaskawa.

Pragnę jeszcze raz podziękować wszystkim, dzięki którym udało się w pełni zrealizować program pobytu naszych gości.

2004

W dniach od 21 do 27 kwietnia 2004 r. gościliśmy w partnerskim gimnazjum w Illingen w Zagłębiu Saary. Wyruszyliśmy z Tuchowa 20 kwietnia o godzinie 17.17.

Podróż naszą odbyliśmy koleją. Droga wiodła przez Kraków i Zasieki/Forst do Cottbus. Stamtąd do Lipska, dalej do Frankfurtu nad Menem i Moguncji. Stąd przez Homburg po prawie 24 godzinach dotarliśmy  do Illingen.

Program pobytu był bardzo bogaty i dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń.

Serdecznie powitani zostaliśmy przez nauczyciela gimnazjum  pana Petera Blaskewitza, który od lat organizuje nam pobyt w Niemczech.

Mieliśmy okazję poznać szkołę, brać udział w lekcjach, spotkać się z dyrektorem Peterem Geckheisem i nauczycielami.

W związku z naszym bliskim wejściem do Unii Europejskiej wysłuchaliśmy wykładu dr. Petera  Niedermeyera o doświadczeniach kraju Saary we współpracy międzyregionalnej. Zwiedzaliśmy Illingen w towarzystwie pana Manfreda Meisera. Byliśmy gośćmi w ratuszu u burmistrza Illingen Armina Königa, który po części oficjalnej zaprosił nas na lody.

W Saarbrücken zwiedzaliśmy miasto i muzeum sztuki współczesnej tzw. Neue Galerie.

W Wormacji zapoznaliśmy się z bogatą historią tego miasta, gdzie na synodzie Martin Luther bronił swoich tez i reformacji. Zwiedziliśmy katedrę cesarską i klasztor św. Pawła, byliśmy nad Renem. Z zaciekawieniem słuchaliśmy o Pieśni o Nibelungach, która tu powstała. Dzieje Nibelungów upamiętnia m.in. muzeum Nibelungów, fontanna w centrum miasta oraz tzw. pomnik Hagena nad Renem.

W Otzenhausen wędrowaliśmy po kamiennym nasypie tzw. Hunnenring, który był częścią umocnień celtyckich z IV wieku przed Chrystusem.

Podczas zwiedzania fabryki "Wagner" mieliśmy okazję zobaczyć jak w nowoczesny sposób produkuje się tu to ulubione przed młodych ludzi danie. Odbyła się oczywiście też konsumpcja.

W Johann- Adams- Mühle z 17 wieku obejrzeliśmy stare urządzenia, meble, narzędzia domowe. Z ust przewodnika usłyszeliśmy o tym jak przed wiekami mieliło się zboże, piekło chleb czy przędło len.

Mieliśmy okazję do licznych spotkań, rozmów, przez co mogliśmy doskonalić język niemiecki.

Niemcy w naszej szkole
- przygotował - Michał Zieliński (klasa IId)

     Wizyta Niemców miała miejsce w dniach od 5 do 10 września 2004 r. Wszystko zaczęło się 5 września o godzinie 11:29 przyjazdem gości  do Tuchowa. Grupa liczyła 16 uczniów i trzech opiekunów. Serdecznie powitani przez nas - po krótkim spotkaniu w liceum-  udali się do swych "rodzin", gdzie spędzili popołudnie i wieczór.
 
     Poniedziałek był dniem przeznaczonym na zwiedzanie Tuchowa. Po oficjalnym powitaniu przez dyrektora naszej szkoły udaliśmy się z wizytą do burmistrza a następnie zwiedzaliśmy kościół św. Jakuba, klasztor NMP i muzeum. O godzinie 16:00 pojechaliśmy autokarem do Jodłówki Tuchowskiej na "Brzankę", aby spotkać się tam na powitalnej kolacji.
 
     Na 7 i 8 września zaplanowana była wycieczka na trasie Wadowice (zwiedzanie domu rodzinnego Karola Wojtyły)-sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej (światowe dziedzictwo kulturowe UNESCO)- Lanckorona (zwiedzanie zabytkowej zabudowy wraz z ruinami zamku). Z Lanckorony wyruszyliśmy na nocleg do domu akademickiego na Kazimierzu w Krakowie.
 
     W środę (8 września) o godzinie 10:00 w towarzystwie dwóch przewodników rozpoczęliśmy zwiedzanie wzgórza Wawelskiego (komnaty królewskie, katedra oraz groby królów). Zamek jak i inne obiekty zrobiły duże wrażenie na naszych gościach. Następnie poszliśmy na Kazimierz (dawna dzielnica żydowska),  po czym udaliśmy się na obiad. Po obiedzie zwiedziliśmy Stare Miasto wraz z Kościołem Mariackim. W wolnym czasie spacerowaliśmy wraz z przyjaciółmi  po Sukiennicach robiąc zdjęcia i kupując pamiątki. Do Tuchowa wróciliśmy ok. godziny 21:00.
 
     Czwartek to dzień wyjazdu do Tarnowa (spacer po Starówce, zapoznanie się z historią ratusza i katedry). Czas wolny przeznaczyliśmy na zakupy. O godzinie 15:00 wyruszyliśmy z Tuchowa na Jamną gdzie spotkaliśmy się na pożegnalnym grillu. Wszyscy śpiewaliśmy znane nam piosenki.
 
     W piątek 10 września, w ostatnim dniu pobytu gości,  wybraliśmy się na wycieczkę "Szlakiem architektury drewnianej" - trasą Tuchów - Binarowa - Biecz. Zwiedziliśmy kościół w Binarowej (zabytek na liście UNESCO) oraz historyczną zabudowę Biecza a następnie zajechaliśmy do Stróż by poznać w skansenie pszczelarskim  "Sądecki Bartnik" historię pszczelarstwa i zachowanie się pszczół.
 
     Po powrocie do Tuchowa nasi przyjaciele zostali pożegnani przez  dyrektora liceum.
 
    O godzinie 17:17 żegnani przez nas odjechali z tuchowskiego dworca do Niemiec.
 
Długo będziemy wspominać wspólnie spędzone chwile.
 

2005

Jubileuszowy pobyt nauczycieli i uczniów z Illingen w dniach od 11 do 16 września 2005 r.

W niedzielę 11 września w godzinach południowych powitaliśmy naszych gości na tuchowskim dworcu. Po krótkim spotkaniu w liceum i przedstawieniu programu pobytu, udali się do domów swych polskich rówieśników. Grupa liczyła 15 uczniów i 2 opiekunów: pan Peter Blaskewitz (organizator wymiany) i pani Ulrike Adler.

W poniedziałek 12 września grupa gości powitana została w liceum przez dyrektora szkoły mgr. Zbigniewa Budzika. Po krótkim pobycie w szkole udaliśmy się autokarem do Tarnowa. Zwiedzaliśmy wspólnie tarnowski Rynek i przyległe do niego uliczki, katedrę, Park Strzelecki z mauzoleum gen. Józefa Bema. Po południu byliśmy na Jamnej, gdzie przy schronisku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania spożyliśmy kolację. Czas spędzaliśmy grając w siatkówkę i prowadząc długie rozmowy w języku niemieckim i angielskim.

We wtorek udaliśmy się na wycieczkę do Szczawnicy i Jaworek. Po spacerze malowniczym wąwozem Homole pojechaliśmy w kierunku przejścia granicznego ze Słowacją w Szczawnicy. Wszystkim bardzo podobał się pobyt w słowackiej Leśnicy. Dopisała ładna pogoda, grała góralska kapela, był czas na odpoczynek. W drodze powrotnej do Tuchowa zwiedziliśmy klasztor S.S. Klarysek w Starym Sączu oraz zobaczyliśmy ołtarz papieski, w miejscu, gdzie Ojciec święty w roku 1999 celebrował mszę świętą.

W środę, 14 września byliśmy na wycieczce w Krakowie i Wieliczce. Najpierw przebywaliśmy na Wzgórzu Wawelskim, gdzie zwiedziliśmy katedrę wraz z grobami królewskimi i dzwonem Zygmunta. Następnie w drodze na krakowski Rynek wstąpiliśmy do bazyliki Franciszkanów oraz zatrzymaliśmy się przed pałacem biskupim, aby spojrzeć na okno, z którego podczas pobytów w Polsce przemawiał do młodzieży Jan Paweł II. Naszym kolejnym punktem był najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego- Collegium Maius. Najwybitniejszymi studentami uniwersytetu byli Mikołaj Kopernik, Jan III Sobieski i papież Jan Paweł II.Po obiedzie w nastrojowej restauracji "Morskie Oko" przy placu Szczepańskim chętni mogli jeszcze zwiedzić kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza.Pojechaliśmy następnie do Wieliczki, gdzie w dwóch grupach zwiedzaliśmy kopalnię soli. Podziemne wnętrza, jak wyrazili się nasi goście, wywarły na nich wielkie wrażenie. Szczególnie podobały się im: kaplica św. Kingi oraz komora Weimar, związana z wielkim poetą niemieckim Johannem Wolfgangiem von Goethe, gdzie mogliśmy zobaczyć i usłyszeć muzykę klasyczną, której towarzyszyła gra świateł. Kolację spożyliśmy w restauracji w komorze Budryka 125 m pod ziemią.

Czwartek, 15 września to najpierw pobyt w szkole a następnie wizyta w tuchowskim ratuszu u Burmistrza Tuchowa. Grupą opiekowała się nauczycielka języka niemieckiego pani Joanna Lenard- Łazarek. Kolejnym punktem było zwiedzanie Tuchowa, głównie pobyt na wzgórzu klasztornym, gdzie przewodnikiem grupy był mgr Jan Gładysz- organista.

Wieczorem w auli szkolnej uroczyście obchodziliśmy 10-lecie wymiany szkolnej z Illtalgymnasium w Illingen. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, m. in. Burmistrz Tuchowa- mgr Mariusz Ryś i była dyrektor szkoły pani mgr Maria Maniak, która zainicjowała współpracę ze szkołą niemiecką. Ze strony niemieckiej byli nauczyciele z Illingen:  pan Peter Blaskewitz oraz pani Ulrike Adler wraz z młodzieżą niemiecką. Obecni byli licznie zgromadzeni  nauczyciele uczący w liceum na czele z dyrektorem mgr Zbigniewem Budzikiem i wicedyrektor mgr Barbarą Zagórską oraz uczniowie,  wielu absolwentów oraz rodzice. Dyrektor liceum oraz Burmistrz Tuchowa wygłosili krótkie przemówienia, dziękując wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego jubileuszu a zwłaszcza panu mgr. Janowi Gogoli - nauczycielowi języka niemieckiego, który od samego początku organizuje tę wymianę oraz panu mgr Stanisławowi Obrzutowi i pani mgr Lidii Kubit.  Słowa podziękowania skierował także do byłego dyrektora gimnazjum w Illingen pana Roberta Kirscha oraz obecnego Petera Geckeisa, jak i panów Blaskewitza i Vogtela, którzy najczęściej przybywali z grupą młodzieży niemieckiej do Tuchowa.W części artystycznej wystąpiła Barbara Gładysz, która wykonała na fortepianie sonatę f- moll Scaralattiego i "Villa Lobos" Policinella. Krótka dwujęzyczna prezentacja multimedialna przypomniała na zdjęciach 10-letnią historię partnerstwa szkół a na koniec koncertował zespół "Przeciwfaza" w składzie: Tomasz Zagórski- wokal , gitara solowa; Jakub Kusek- gitara rytmiczna, Piotr Wróbel- gitara basowa, Paweł Osika (gościnnie)- perkusja. Owacjom nie było końca. Po części artystycznej, rodzice przygotowali pyszną kolację. Podczas kolacji można było oglądać wystawę zdjęć, prospektów, folderów, książek, wycinków prasowych,  związanych z 10 leciem wymian szkolnych.

W ostatni dzień pobytu grupy, tj. w piątek 16 września pojechaliśmy najpierw do Kąśnej Dolnej, gdzie zwiedzaliśmy dworek Jana Ignacego Paderewskiego, a następnie byliśmy przy ciężkowickim Wodospadzie i w rezerwacie "Skamieniałe Miasto".Po obiedzie w liceum grupę pożegnała wicedyrektor mgr Barbara Zagórska. Udaliśmy się na dworzec, gdzie pożegnaliśmy naszych gości, którzy spóźnionym pociągiem udali się do Tarnowa a następnie Krakowa. Stamtąd krótko przed 20.00 wyruszyli w kierunku Berlina.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy wspomagali nas finansowo w ciągu tych 10 lat naszych kontaktów. Słowa podziękowania kieruję do Starostwa Powiatowego w Tarnowie, Burmistrz Tuchowa, Rady Rodziców, fundacji Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży (Deutsch- Polnisches Jugendwerk) w Warszawie oraz nauczycieli, którzy pomagali w organizacji wymian. Szczególne podziękowania należą się rodzicom uczniów naszego liceum i gimnazjum w Illingen oraz samym uczniom obu szkół. Bez ich zaangażowania nie moglibyśmy przeprowadzić naszych projektów.

2006

Z wizytą w Illingen
od 29 kwietnia do 6 maja 2006

W dniu 29 kwietnia 2006 r. udaliśmy się po raz kolejny na wymianę szkolną do Illingen.

Jechaliśmy autokarem liniowym firmy Eurobus z Tarnowa do Saarbrücken. Podróż minęła nam bez niespodzianek. Jedynie długi postój na granicy w kolejce ponad 15 autokarów niezwykle się dłużył. W niedzielę 30 kwietnia wysiedliśmy na Goldene Bremm w Saarbrücken, gdzie oczekiwali na nas niemieccy gospodarze. Następnie samochodami przejechaliśmy do szkoły w Illingen. Po powitaniu nas przez pana Petera Blaskewitza (długoletniego organizatora wymiany ze strony niemieckiej) udaliśmy się do rodzin, gdzie spędziliśmy popołudnie i wieczór. Już następnego dnia, tj. 1 maja udaliśmy się na autokarową wycieczkę do Strasburga, aby m. in. zwiedzić Parlament Europejski i to urocze miasto leżące w Alzacji.
Pobyt w parlamencie zajął nam ponad 2 godziny a następnie pojechaliśmy na plac Austerlitz i zwiedziliśmy Starówkę ze słynną katedrą Notre Dame,  pomnikiem Johanna Gutenberga oraz malowniczą dzielnicę La Petite France (Mała Francja) z licznymi kanałami, po których pływały statki wycieczkowe, a nad którymi stały urocze kamieniczki.  Do Illingen wróciliśmy po godz. 19.15 . Wieczór spędziliśmy w rodzinach.

We wtorek powitał nas w szkole dyrektor gimnazjum pan Peter Geckeis. Następnie spędziliśmy czas uczestnicząc w lekcjach aż do godz. 9.25, aby potem udać się do kaplicy górskiej (Bergkapelle), gdzie oprowadzał nas pan Toni Schröder. Po obiedzie w Reha- Klinik byliśmy z wizytą u burmistrza Illingen. Pod jego nieobecność podejmował nas jego zastępca pan Günter Schmidt. Kolejnym punktem było zwiedzanie Illingen (Wasserburg- Zamek Wodny; Illipse- nowy dom kultury) a o godz.18.00 spotkaliśmy się na uroczystej kolacji w Wemmetsweiler na Rockenhübel.

W dniu 3 maja udaliśmy się pociągiem na wycieczkę do Idar- Oberstein. Tam zwiedzaliśmy słynny kościół ewangelicki wbudowany w skałę (Felsenkirche) i muzeum kamieni szlachetnych (Edelsteinmuseum). Do Illingen powróciliśmy o godz. 17.22. Resztę czasu spędziliśmy w rodzinach.  

W czwartek 4 maja wyjechaliśmy autokarem nad Mozelę do Bernkastel- Kues. Tam zwiedziliśmy dawny szpitala św. Mikołaja (St. Nikolaus- Spittal) i Starówkę (liczne kamienice ryglowe). Spacerowaliśmy także po winnicach, które w tym roku późno budziły się do życia. Kolejnym punktem naszego pobytu nad Mozelą była przejażdżka statkiem.  Do Illingen wróciliśmy po godz. 18.00. Resztę czasu spędzaliśmy w rodzinach.

W piątek 05 maja rano nastąpiło oficjalne pożegnanie w szkole. Po nim odjechaliśmy z dworca w Illingen do Saarbrücken. Naszym kolejnym etapem było zwiedzanie centrum szkolenia policji (Polizeizentrum) w Saarbrücken. Oprowadzał nas po nim ojciec jednej z niemieckich uczennic, który jest tam zatrudniony. Po obiedzie w kasynie policyjnym mieliśmy czas na zakupy i zwiedzanie miasta. Po godz. 16.00 przejechaliśmy samochodami na Goldene Bremm, skąd o godz. 18.10 odjechaliśmy autokarem do Polski. W Tarnowie byliśmy następnego dnia o godz. 12.15.

Celem wymiany było rozwijanie i doskonalenie umiejętności językowych uczniów poprzez kontakt z rodzimymi użytkownikami języka niemieckiego,  poznawanie bogatego dziedzictwa kulturowego Niemiec i Francji, warunków życia naszych niemieckich przyjaciół oraz zapoznanie się z działalnością Parlamentu Europejskiego, gdzie zasiadają również nasi eurodeputowani.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powodzenia tej wymiany. W szczególności dziękuję za finansowe wsparcie fundacji Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży (Deutsch- Polnisches Jugendwerk) z siedzibą w Warszawie.

Uczniowie i nauczyciele gimnazjum z Illingen w Tuchowie
10 do 15 września 2006

W dniach od 10 do 15 września 2006 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie przebywała kolejna grupa nauczycieli i uczniów w ramach corocznej wymiany szkolnej. Odwiedziło nas 15 uczniów wraz z nauczycielami Evą Müller (po raz pierwszy w Polsce) i Peterem Blaskewitzem (długoletni organizator wymian ze strony niemieckiej).
Po powitaniu na tuchowskim dworcu pojechaliśmy samochodami do liceum, gdzie po krótkim spotkaniu organizacyjnym goście udali się do naszych rodzin.

W poniedziałek w liceum powitał gości dyr. Zbigniew Budzik. Następni wzięli oni udział w wybranych zajęciach a potem byli u burmistrza Tuchowa mgr. Mariusza Rysia i zwiedzali Tuchów. Naszym przewodnikiem na klasztornym wzgórzu był organista Jan Gładysz.

Po obiedzie w liceum pojechaliśmy na Jamną, gdzie spędziliśmy czas na wspólnym śpiewie,  na grze w siatkówkę, czy prowadząc długie rozmowy.

We wtorek byliśmy na wycieczce w Krynicy i Czarnym Potoku. W Krynicy zwiedziliśmy muzeum Nikifora, weszliśmy na górę Parkową, była także okazja degustacji wód mineralnych.

Z Czarnego Potoku wyjechaliśmy kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką a na obiedzie byliśmy gośćmi u państwa Michalików w regionalnej karczmie.

Środę 13 września spędziliśmy w Krakowie, który zwiedzaliśmy w dwóch grupach wraz z przewodnikami. Byliśmy przy bazylice O.O. Franciszkanów i pałacu arcybiskupów krakowskich, na dziedzińcu Collegium Maius, na Rynku oraz w kościele Mariackim.

Po południu udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie, gdzie tradycyjnie zwiedziliśmy katedrę, weszliśmy na wieżę by dotknąć na szczęście serca dzwonu Zygmunta oraz zobaczyliśmy krypty naszych królów w podziemiach katedry. Był jeszcze czas na samodzielne zwiedzanie i zakupy.

W czwartek 14 września mieliśmy okazję pokazać naszym gościom dworek Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej a następnie spacerowaliśmy po malowniczych skałkach "Skamieniałego Miasta" w Ciężkowicach. Potem spędzaliśmy czas u pani Alicji Solakiewicz

na Brzance. Tam zjedliśmy obiad oraz kolację. Był to już nasz pożegnalny wieczór. Ostatnie przedpołudnie z naszymi niemieckimi przyjaciółmi spędziliśmy w Tarnowie.

Po zwiedzeniu Starówki, tarnowskiej katedry oraz spacerze malowniczymi uliczkami przylegającymi do Rynku był czas na samodzielne zwiedzanie miasta. Obiad zjedliśmy już w liceum. Po nim nastąpiło oficjalne pożegnanie. Wzięli w nim udział dyr. szkoły mgr Zbigniew Budzik oraz z-ca dyr. mgr Barbara Zagórska.

W pożegnalnych przemowach były liczne podziękowania kierowane do organizatorów wymiany.

Po pożegnaniu udaliśmy się na dworzec, skąd nasi goście udali się do Krakowa, by wieczorem odjechać do Berlina.

W czasie tegorocznej wymiany były także spotkania poza oficjalnym programem, które aranżowali uczniowie i ich rodzice.
Naszemu programowi sprzyjała pogoda oraz to, iż mieliśmy wsparcie finansowe Starostwa Powiatowego w Tarnowie, Burmistrza Tuchowa oraz rodziców uczniów.
Pragniemy także podziękować dyrektorowi liceum Zbigniewowi Budzikowi, nauczycielom, administracji szkoły i obsłudze za pomoc organizacyjną. Podziękowania należą się także firmie przewozowej pana Leszka Borguli, z którego usług autokarowych co roku korzystamy.

Organizatorami wymiany byli: Jan Gogola i Stanisław Obrzut
 

2007

Wymiana z Illingen  - 9-17.06. 2007

W dniach od 09 do 17 czerwca 2007 r. gościliśmy po raz kolejny w zaprzyjaźnionym Illtalgymnasium w Illingen. Grupa nasza składała
się z 20 uczniów i dwóch nauczycieli.

Opiekę sprawowali nauczyciele Jan Gogola i Stanisław Obrzut.

Podróż do Niemiec odbyliśmy autokarem sieci Eurobus. Po 19 godzinnej podróży wysiedliśmy w Saarbrücken - Goldene Bremm. Po powitaniu grupy w gimnazjum przez pana Petera Blaskewitza był czas na krótką rozmowę i zapoznanie się z naszymi gospodarzami. Niedzielę spędziliśmy u goszczących nas rodzin.

W poniedziałek 11 czerwca powitał nas w szkole dyr. Peter Geckheis, a następnie mogliśmy przyjrzeć się lekcjom naszych gospodarzy. Potem pan Blaskewitz przeprowadził dla nas lekcję, na której uczniowie analizowali wiersz Tadeusza Różewicza o ołtarzu Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie, który był w wersji polskiej i niemieckiej.

Następnie zwiedzaliśmy Illingen. Przeszliśmy obok Zamku Wodnego (Wasserburg) rycerstwa von Kerpen, nowego domu kultury Illipse oraz kościoła p.w. św. Szczepana (Stephanskirche), by następnie gościć u burmistrza w ratuszu. Po krótkim spotkaniu w bardzo przyjaznej atmosferze był czas na wspólne zdjęcie do gazety.

We wtorek 12 czerwca udaliśmy się do miejscowości Saarburg, gdzie zwiedziliśmy ruiny zamku, Starówkę ze słynnym wodospadem (Wasserfall), wędrowaliśmy wzdłuż rzeki Saary do Schoder, następnie odbyliśmy przejażdżkę statkiem po Saarze.

W środę 13 czerwca byliśmy w Tholey, aby zwiedzić tamtejsze opactwo benedyktyńskie (Benediktinerabtei), muzeum oraz tzw. Römerstraße, gdzie można było zobaczyć jak Rzymianie budowali drogi. Był czas na spacer w parku przyrodniczym (Erlebnispark).

Czwartek 14 czerwca spędziliśmy w stolicy landu Saarbrücken, gdzie zobaczyliśmy najsłynniejsze zabytki, jak zamek (Saarbrücker Schloss) oraz kościół ewangelicki św. Ludwika (Ludwigskirche).

Był czas na samodzielne zwiedzanie a także na zakupy. Po południu pojechaliśmy zwiedzić centrum radia i telewizji Kraju Saary (Saarländischer Rundfunk und Fernsehen). Najpierw gościliśmy w radiu młodzieżowym Unser Ding (tzn. nasza rzecz), potem w rozgłośni SR1 Europawelle i SR 3.

Na końcu byliśmy w studiu telewizyjnym w czasie, gdy spikerka czytała wiadomości. Potem wspólnie pracowaliśmy nad tekstem prognozy pogody.

W piątek udaliśmy się na wycieczkę kulturowo- historyczną do Nancy w Lotaryngii. Tam na środku placu Stanisława (Place Stanislas) stoi pomnik króla polskiego i jednocześnie dożywotniego księcia Lotaryngii Stanisława Leszczyńskiego. Wywarł on ogromny wpływ m. in. na architekturę i historię tego regionu, co jest widoczne do dzisiaj. Jego córka Maria była żoną króla francuskiego Ludwika XV. Byliśmy także w kościele, gdzie znalazł wieczny spoczynek.

Obiad zjedliśmy w liceum im. Joanny d'Arc, z którym współpracuje gimnazjum przy organizacji  matury dwujęzycznej. Po obiedzie zwiedziliśmy muzeum secesji. Był także czas na wspólną fotografię przy pomniku króla Leszczyńskiego oraz na samodzielne zwiedzanie miasta, w czym pomogły nam otrzymane plany miasta.

Sobota 16 czerwca to już ostatni dzień pobytu u naszych przyjaciół. Zwiedziliśmy nieczynną już kopalnię węgla kamiennego w Göttelborn, gdzie poznaliśmy ciężką pracę górnika. Mieliśmy okazję także wyjechać windą na wysokość ponad 70 metrów, skąd roztaczała się wspaniała panorama, m. in. na Illingen. Po południu- po wspólnym spędzeniu czasu w gimnazjum podczas obiadu - udaliśmy się samochodami do Saarbrücken, skąd odjechaliśmy do Polski.

Dziękujemy naszym gospodarzom, a w szczególności panu Peterowi Blaskewitz, Manfredowi Meiser, Dieterowi Vogtel, Ulrice Adler, Evie Müller, Dirkowi Schmidt oraz rodzicom uczniów niemieckich oraz samym uczniom, bez których pomocy ta wymiana nie doszłaby do skutku.

Słowa podziękowania kierujemy także do Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, która wsparła finansowo naszą wymianę.


Rewizyta Niemców w liceum
 9-14 września 2007 r.

 W miniony piątek 14 września 2007r. pożegnaliśmy nauczycieli i uczniów z Illtalgymnasium z Illingen. Tydzień upłynął nam bardzo szybko i mimo nie zawsze sprzyjającej pogody udało się nam w pełni zrealizować plan pobytu naszych gości.

Grupą 17 uczniów opiekowały się panie Ulrike Adler i Eva Müller oraz emerytowany nauczyciel pan Peter Blaskewitz, który od roku 1995 kierował programem wymiany z naszą szkołą.

Uczniowie tradycyjnie zamieszkali w goszczących ich rodzinach a opieka pedagogiczna w hotelu przy klasztorze O.O. Redemptorystów.

Program pobytu podobał się gościom, jak i naszym uczniom.

W niedzielę 9 września, mimo ulewnego deszczu, młodzież bawiła się na koncertach organizowanych w amfiteatrze przez Dom Kultury. W ten dzień mieli wszyscy więcej czasu, który spędzali w rodzinach lub w spotykając się w większym gronie.

W poniedziałek gości powitała w liceum dyrektor Barbara Zagórska. Potem zwiedzali szkołę, izbę pamięci, brali udział w lekcjach. Następnie podejmował nas burmistrz Tuchowa Mariusz Ryś. Kolejnymi zwiedzanymi obiektami były kościół św. Jakuba oraz kościół N. M. Panny wraz z muzeami. Tutaj przewodnikiem był nasz uczeń Rafał Chrząszcz.

Wieczór spędziliśmy w gościnnej bacówce na Jamnej.

We wtorek zwiedzaliśmy zamek i park w Krasiczynie a potem Przemyśl. W kolejnym dniu byliśmy w Krakowie, gdzie w towarzystwie przewodników przeszliśmy słynny szlak królewski. Byliśmy ponadto w bazylice Ojców Franciszkanów, w Collegium Maius, kościele Mariackim oraz w katedrze wawelskiej.

W czwartek 12 września udaliśmy się do Nowego Sącza, gdzie m. in. zwiedzaliśmy Sądecki Park Etnograficzny, by potem udać się na krótki pobyt nad Jezioro Rożnowskie do Bartkowej. Pod wieczór dotarliśmy do bacówki w Jodłówce Tuchowskiej. Tutaj była nasza pożegnalna kolacja.

W piątek z rana wyruszyliśmy do Tarnowa. Zwiedziliśmy Rynek, katedrę, ulicę Żydowską oraz ruiny synagogi.

W liceum, w czasie pożegnania gości przez dyr. Zbigniewa Budzika,  pan Peter Blaskewitz uhonorowany został przez Starostę Tarnowskiego Mieczysława Krasa "Tarnowskim Groszem" a z rąk naczelnika Wydziału Edukacji Edmunda Juśko otrzymał pamiątkowy album o Polsce.

Słowa podziękowania starosta, jak i dyrektor liceum skierowali także do nauczycieli prowadzących program wymiany w liceum Jana Gogoli i Stanisława Obrzuta.

Krótko po godzinie 17.00 goście odjechali pociągiem do Niemiec.

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy w różny sposób a w szczególności finansowy przyczynili się do powodzenia tej wymiany. Dziękuję Starostwu Powiatowemu w Tarnowie, Burmistrzowi Tuchowa, klasztorowi O.O. Redemptorystów w Tuchowie, dyrektorowi liceum, nauczycielom, administracji i obsłudze szkolnej oraz rodzicom i uczniom. Dziękuję w szczególności tym rodzicom, którzy ze względu na zaistniałe w ostatniej chwili trudności, przyjęli pod swój dach dwoje i więcej uczniów niemieckich.

Po wizycie w gimnazjum w Illingen (31.05 - 8.06.2008)
Minęło 13 lat naszej partnerskiej współpracy!

W niedzielę 08 czerwca grupa nauczycieli i uczniów powróciła
z wymiany szkolnej z Illtalgymnasium Illingen (Niemcy). Uczniami opiekowali się nauczyciele prof. Stanisław Obrzut i prof. Jan Gogola.

Program pobytu grupy był bardzo bogaty. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach wraz ze swoimi niemieckimi kolegami; rozegrali mecz piłki ręcznej, który wygrali nasi chłopcy.

Nie zabrakło licznych wspólnych wycieczek i okazji do porozumiewania się w  języku niemieckim czy angielskim.

Zwiedzaliśmy Illingen (Zamek Wodny, Dom kultury (Illipse), kaplica górska, kościół św. Szczepana) a następnie zaproszeni byliśmy do ratusza na spotkanie z burmistrzem miasta. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła uczniom wycieczka do Trewiru- miasta założonego przez cesarza rzymskiego Augusta, gdzie po wspólnym zwiedzaniu Porta Nigra (Czarna Brama) uczniowie w mieszanych grupach musieli zdobywać różne informacje o tym mieście. Zwycięskie grupy zostały nagrodzone.

W pobliskim Homburgu (Saar) byliśmy w browarze Karlsberg, który jest jedną z najbardziej znanych firm w Kraju Saary i w Niemczech a następnie zwiedzaliśmy pieczary pod Górą Zamkową. Potem mieliśmy okazję do spaceru po mieście i czas na zakupy.

W Saarbrücken - stolicy landu mieliśmy lekcję o sztuce impresjonizmu, ekspresjonizmu i współczesnej w Moderne Galerie (Galerii Sztuki Współczesnej) a potem wspólnie z przewodnikiem przebranym za księcia z epoki baroku zwiedzaliśmy starą część miasta.

Wycieczka nad Ren do Bingen i Rüdesheim połączona z przejażdżką statkiem, przejazdem kolejkami gondolową i krzesełkową oraz wędrówką była jednym z najciekawszych punktów w programie.
Nie brak było także spotkań nie ujętych w programie, które organizowali spontanicznie nasi gospodarze.


Pozostało nam mnóstwo wrażeń, sprzyjała pogoda i już teraz cieszymy się na spotkanie z naszymi przyjaciółmi już 14 września (niedziela).

Szczególne podziękowania należą się pani Ulrice Adler, która ze strony niemieckiej przygotowała nasz pobyt. Dziękujemy także Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) w Warszawie za finansowe wsparcie wymiany.

 
Rewizyta uczniów z Illtalgymnasium Illingen
14 - 20 września 2008

W dniach od 14 do 20 września 2008 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie gościliśmy kolejną grupę uczniów i  nauczycieli z partnerskiego gimnazjum z Niemiec. Wymianę zorganizowali i kierowali nią już po raz czternasty nauczyciele Jan Gogola i Stanisław Obrzut.

W tym roku przyjechało 15 uczniów i 3 nauczycieli. Na czele grupy opiekunów była pani Ulrike Adler,  kierująca projektem po panu Peterze Blaskewitzu, który przeszedł na emeryturę. Pozostałe opiekunki to nauczycielki  Gisela Mailänder i Carmen Weiler. Goście przybyli autokarem do Tarnowa w niedzielne przedpołudnie 14 września. Przywitała ich zimna i deszczowa aura, ale ich pobyt miał być bogaty w gorące wrażenia.

Po odebraniu gości w Tarnowie przyjechaliśmy do liceum, gdzie po powitaniu przez organizatorów poznali swoich gospodarzy. Niedzielę uczniowie niemieccy spędzili w goszczących ich rodzinach.

W poniedziałek 15 września po powitaniu w szkole przez dyr. Zbigniewa Budzika mieli okazję poznać szkołę i wziąć udział w lekcjach. W dalszej kolejności była wizyta w ratuszu. Pan burmistrz Mariusz Ryś serdecznie powitał wszystkich a następnie przedstawił strukturę gminy i jej zadania. W swoim wystąpieniu podkreślił, że dużą wagę przywiązuje do wymian młodzieżowych z zaprzyjaźnionymi miastami. W spotkaniu wziął udział także dyrektor domu kultury Janusz Kowalski.

Następnie zwiedzaliśmy Tuchów. Na klasztornym wzgórzu naszym przewodnikiem był Jan Gładysz, organista w sanktuarium. Niezapomnianych wrażeń dostarczył wszystkim krótki koncert organowy w jego wykonaniu. Niestety rozpadało się i nie zwiedziliśmy klasztornego ogrodu. Wieczór spędziliśmy przy kominku w gościnnej bacówce na Brzance u pani Alicji Solakiewicz.

We wtorek, 16 września udaliśmy się autokarem do Bóbrki  k. Krosna, aby zwiedzić tamtejszy skansen kopalnictwa naftowego. Oprowadzani byliśmy przez dwóch przewodników. Uczniowie niemieccy byli zaskoczeni, że w Polsce po raz pierwszy na świecie dokonano destylacji ropy naftowej i że dokonał tego właśnie tutaj Ignacy Łukasiewicz. Mimo niesprzyjającej pogody wycieczkę należy zaliczyć do udanych. Potem udaliśmy się przez przejście graniczne w Barwinku do słowackiego Bardejova, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić miasto oraz zrobić zakupy płacąc jeszcze w koronach słowackich. Następnie przekraczając granicę słowacko- polską w Koniecznej dotarliśmy przez Gorlice do Ciężkowic i do Tuchowa.

Środę 17 września spędziliśmy w stolicy Małopolski, Krakowie. Wraz z przewodnikami zwiedzaliśmy szlak królewski. Ważniejsze przystanki w trakcie zwiedzania to: kościół Mariacki, Collegium Maius, Sukiennice, Bazylika O. O. Franciszkanów, słynne papieskie okno, ulica Kanonicza i katedra na Wawelu. Obiad zjedliśmy w restauracji "Morskie Oko"" przy pl. Szczepańskim. Był również czas na indywidualne zwiedzanie i zakupy.

Kolejny dzień pierwotnie mieliśmy spędzić w Szczawnicy i na spływie Dunajcem, ale musieliśmy skorygować plan ze względu na niesprzyjającą pogodę. Udaliśmy się do kopalni soli w Bochni. Zwiedzaliśmy znów w dwóch grupach z przewodnikiem w j. polskim i j. angielskim.

Od naszej ostatniej wizyty z grupą polsko- niemiecką w kopalni sporo się zmieniło. Mieliśmy okazję przejechać się podziemną kolejką, a niektórzy odważyli się usiąść na 146 metrowej zjeżdżalni.

Kolejnym punktem programu był przejazd do Nowego Wiśnicza, gdzie najpierw przy rynku w kawiarni "Stare Mury" zjedliśmy obiad. Potem udaliśmy się do zamku Kmitów i Lubomirskich. Tam zapoznaliśmy się z burzliwą historią zamku. Mieliśmy także okazję obejrzeć prace uczniów i nauczycieli z miejscowego liceum sztuk plastycznych.

Po zwiedzeniu zamku udaliśmy się do Lipnicy Murowanej, miejsca znanego nam głównie z tradycji wyplatania pięknych palm wielkanocnych. W tym miasteczku urodził się święty Szymon z Lipnicy, którego niedawno kanonizował papież Benedykt XVI. Obejrzeliśmy kościół stojący w miejscu, gdzie się stał jego dom rodzinny. Potem niektórzy udali się pod zabytkowy drewniany kościółek św. Leonarda, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

W piątek 19 września zwiedzaliśmy Tarnów (rynek, katedra, Park Strzelecki itd.). Wieczorem spotkaliśmy się w liceum na pożegnalnej kolacji. Wicedyrektor Barbara Zagórska posumowała pobyt gości i podziękowała wszystkim organizatorom.

W sobotę 20 września goście spędzili przedpołudnie w rodzinach. Potem spotkaliśmy się na pożegnalnym obiedzie w liceum. Następnie odwieźliśmy gości do Tarnowa, skąd udali się autokarem do Niemiec.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy wspomogli nas organizacyjnie i finansowo przy organizacji tej wymiany. Słowa podziękowania kieruję do Starostwa Powiatowego w Tarnowie, Burmistrza Tuchowa, dyrektora liceum, pracowników administracyjno- obsługowych szkoły. Szczególne podziękowania należą się rodzicom uczniów naszego liceum oraz samym uczniom, którzy mimo niesprzyjającej aury stworzyli nastrój, który na długo zostanie w pamięci naszych gości. Mogliśmy się o tym przekonać przy pożegnaniu, kiedy z niejednych oczu popłynęły łzy.

Do zobaczenia tym razem w Illingen w czerwcu przyszłego roku.
 

Wymiana z Illtalgymnasium Illingen:
20-28 czerwca 2009

W dniach od 20 czerwca do 28 czerwca 2009 r. przebywaliśmy na wymianie szkolnej w Illingen (Kraj Saary).

W programie były m.in. pobyt w szkole i możliwość uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych; wizyty u burmistrza Illingen, zwiedzanie miasta Illingen (Wasserburg Kerpen, Bergkapelle, Illipse).

Byliśmy w stolicy landu Saarbrücken, gdzie zobaczyliśmy m. in. zamek (Saarbrücker Schloss), kościół p.w. św. Ludwika (Ludwigskirche), Rynek św. Jana (St. Johanner Markt). Byliśmy ponadto w teatrze na spektaklu zagranym przez młodzież niemiecką pt. "Die Musikmaschine" oraz na pikniku naukowym. W Völklingen poznaliśmy pracę hutnika zwiedzając czynną hutę oraz jej część, która jest na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Tam najciekawsza była wystawa interaktywna pt. "Ferrodom",  pokazująca pracę w hucie.

W Merzig byliśmy w Wolfspark (park z wilkami z całego świata) oraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy miasto. Był też czas do własnej dyspozycji.

W miejscowości St. Wendel poznaliśmy pracę w gospodarstwie ekologicznym Vendalinushof,  gdzie pracują głównie osoby niepełnosprawne a następnie zwiedzaliśmy kościół i muzeum misyjne werbistów (niem. Steyler Missionare). Naszym przewodnikiem był brat Paweł z Polski.

W Saarlouis spacerowaliśmy malowniczymi ulicami miasta a potem udaliśmy się do Fordwerke (fabryka samochodów marki Ford), gdzie zobaczyliśmy cały cykl produkcyjny samochodu. Był też czas wolny na zakupy i samodzielne zwiedzanie miasta.

Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w zorganizowaniu wymiany a w szczególności pani Ulrike Adler odpowiedzialnej ze strony niemieckiej za wymianę, emerytowanym nauczycielom z gimnazjum, którzy nadal włączają się w nasze wymiany, prof. Stanisławowi Obrzutowi, który pomagał mi organizacyjnie. Za wsparcie finansowe dziękuję ponadto Polsko-Niemieckiej Fundacji Młodzieży (Deutsch- Polnisches Jugendwerk) w Warszawie.

Rewizyta uczniów z Niemiec w Tuchowie będzie już od 06 września do 12 września br.

Zapraszam jeszcze chętnych do zgłaszania się na wymianę wrześniową kontaktując się telefonicznie z liceum.

 
To już 14 lat partnerskiej współpracy Liceum Ogólnokształcšcego im. M. Kopernika w Tuchowie
z Illtalgymnasium w Illingen

06 - 12.09.2009

 W dniach od 06 września do 12 września 2009 r. w Liceum Ogólnokształcšcym im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie gościła 16 osobowa grupa uczniów wraz z nauczycielami z zaprzyjaznionego gimnazjum w Illingen (Kraj Saary), z którym prowadzimy regularnš wymianę od roku 1995. W jesieni 2010 roku podczas pobytu kolejnej grupy z Niemiec planujemy obchodzić uroczyście 15- lecie naszej współpracy.

Uczniowie niemieccy mieszkali w rodzinach naszych uczniów.

Programem kierowali nauczyciele liceum Jan Gogola, Lidia Kubit i Stanisław Obrzut.

W programie był pobyt w liceum, zwiedzanie szkoły, udział w zajęciach lekcyjnych. Kolejnym punktem była wizyta w ratuszu u burmistrza Tuchowa a następnie zwiedzanie miasta (m. in. klasztoru wraz z muzeami).

Uczniowie polscy i niemieccy uczestniczyli w wielu wycieczkach promujšcych nasz region, które dostarczyły im wielu wrażeń i pozwoliły bliżej poznać Małopolskę.

Byli więc w Krynicy i Czarnym Potoku a stamtšd kolejkš gondolowš wyjechali na Jaworzynę Krynickš. Punktem kulminacyjnym pobytu było zwiedzanie z przewodnikami stolicy naszego województwa -  Krakowa. Wizyta w katedrze wawelskiej, w kościele Mariackim, w Collegium Maius i spacer malowniczymi ulicami miasta na długo pozostanie w pamięci.

Był oczywiście czas na indywidualne poznawanie miasta i na zakupy.

Kolejnym punktem był renesansowy Sandomierz, gdzie z przewodnikiem zwiedziliśmy m. in. Bramš Opatowskš, katedrę sandomierskš, wšwóz św. Jadwigi i kościół dominikański św. Jakuba.

W przedostatni dzień pobytu gości nie mogło zabraknąć stolicy naszego powiatu Tarnowa.

Byliśmy w Parku Strzeleckim przy mauzoleum gen. Józefa Bema, zwiedzaliśmy Rynek i katedrę. Zatrzymaliśmy się na chwilę także przy pomniku ofiar Oświęcimia.

W sobotę po pożegnaniu w liceum odwiezliśmy naszych gości do Tarnowa, skšd autokarem udali się w drogę powrotnš do Illingen.

Z rewizytą do Illingen udamy się na pocąštku czerwca 2010 r.

Dziękuję z tego miejsca Starostwu Powiatowemu w Tarnowie, Burmistrzowi Tuchowa Mariuszowi Rysiowi, dyrektorowi Domu Kultury w Tuchowie Januszowi Kowalskiemu, Klasztorowi O.O. Redemptorystów w Tuchowie, dyrektorowi liceum Zbigniewowi Budzikowi, nauczycielom i pracownikom administracyjno- obsługowym, rodzinie Państwa Gładysz i Stanisławczyk, emerytowanej dyrektorce liceum Marii Maniak, rodzicom naszych uczniów i wszystkim, bez których wsparcia ta wymiana nie doszłaby do skutku.
 

Wymiana z gimnazjum w Illingen - 15 lat partnerstwa szkół

W dniach od 06 do 12 czerwca 2010 r. uczniowie i nauczyciele z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie przebywali na corocznej wymianie szkolnej w Illtalgymnasium w niemieckim mieście Illingen (Kraj Saary). Tegoroczny pobyt był szczególny, ponieważ w tym roku jesieniš mija 15 lat od podpisania umowy o partnerstwie szkół.

Podczas tegorocznego pobytu Jan Gogola, nauczyciel języka niemieckiego, prowadzący wymiany ze strony polskiej został uhonorowany przez premiera Kraju Saary pana Petera Müllera listem gratulacyjnym. Uczniowie zwiedzali Illingen, spotkali się w ratuszu z burmistrzem panem Arminem König. W spotkaniu tym uczestniczyły też osoby należšce do Koła przyja?ni niemiecko- polskiej na czele z panem Michaelem Stollem. Uczniowie polscy i niemieccy wraz z opiekunami byli na całodziennej wycieczce w Luksemburgu. Przebywali też w okolicach miasta Mettlach aby podziwiać malowniczy przełom rzeki Saary, a następnie zwiedzali muzeum manufaktury porcelany firmy Villeroy & Boch.

Niezapomnianych wrażeń nie zabrakło także podczas zwiedzania ogrodu zoologicznego w Neunkirchen i słynnej wystawy pt. "świat ciał zwierząt", na której mogliśmy zobaczyć odpowiednio spreparowane ciała różnych zwierząt przygotowane przez kontrowersyjnego naukowca Gunthera von Hagens. W świat historii Ziemi przeniósł nas pobyt w parku Gondwana w miejscowości Landsweiler- Reden, gdzie spotkaliśmy m. in. animowane dinozaury, skamieliny i obejrzeli?my ciekawy film w formacie 4D. Następnie w centrum dokumentacji biologicznej obejrzeliśmy zbiory skamielin i motyli.

Grupą polską opiekowali się nauczyciele Jan Gogola i Stanisław Obrzut a grupą niemiecką nauczycielki Katharina Rommel i Carmen Weiler.

We wrześniu będziemy gościć naszych niemieckich przyjaciół w Tuchowie, wspominać minione 15 lat naszych kontaktów i kreślić plany na przyszłość.

mgr Jan Gogola  
nauczyciel j. niemieckiego, organizator wymiany