Drukuj

Rok szkolny 2008/09

Szkolna wycieczka na Ukrainę

W dniach 16-18 października 2008r. odbyła się w naszej szkole wycieczka na Ukrainę. Zwiedzaliśmy wschodnie krańce dawnej Rzeczypospolitej.

W czwartek 16 X o godz. 1:00 pełni entuzjazmu wyjechaliśmy z tuchowskiego rynku. Podróż trwała 8 godzin. Dotarliśmy do Lwowa, skąd po krótkim odpoczynku udaliśmy się do Oleska. Zwiedzanie rozpoczęło się od zamku Sobieskich, w którym urodził się król Jan III Sobieski.

Następnie wyruszyliśmy do Poczajowa, gdzie znajduje się jedno z najważniejszych sanktuariów prawosławnych na Ukrainie - Ławra Poczajowska. Przed zwiedzaniem płeć piękna naszej wyprawy (zgodnie z tradycją) musiała ubrać spódnice i chustki na głowy. Znajdują się tam dwie cerkwie: Trójcy Św. i Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.

Po południu udaliśmy się do Krzemieńca. Najpierw zdobyliśmy Górę Bony, skąd mogliśmy podziwiać piękną panoramę miasta.

O godz. 18-stej ks. Piotr Sobczak odprawił mszę św. w Kościele św. Stanisława. Przed nabożeństwem złożyliśmy przywiezione z Polski dary dla tamtejszej parafii, m.in. przybory szkolne, katechizmy, różańce oraz żywność.

Po mszy św. udaliśmy się do muzeum - domu Słowackiego, gdzie urodził się Juliusz Słowacki. W muzeum w bardzo ciekawy sposób pokazane są poszczególne etapy życia polskiego poety. Każdy pokój to inny rozdział z jego życia.

W końcu udaliśmy się do hotelu na zasłużony odpoczynek. W piątek po sytym śniadaniu wyruszyliśmy do Lwowa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wyjścia na kopiec Unii Lubelskiej i Wysoki Zamek. Następnie zwiedziliśmy rynek z ratuszem, piękną Katedrę Łacińską z kaplica Boimów (zabytek klasy 0), gdzie nie ma miejsca, którego rzeźbiarz nie dotknąłby swoim dłutem.

Kolejnym miejscem zwiedzania była Katedra Ormiańska, w której większość napisów na obrazach i malowidłach ściennych jest w języku polskim.

Niezwykłym miejscem była Opera Lwowska, zauroczyło nas jej przepiękne wnętrze. Potem zwiedziliśmy Kościół Bernardynów i Katedrę Lwowską, gdzie odbyła się msza św. Trzeci dzień rozpoczęliśmy mszą św. w Kościele św. Antoniego. Następnie udaliśmy na Cmentarz Łyczakowski oraz Cmentarz Obrońców Lwowa - Orląt.

Potem zwiedziliśmy Sobór Greckokatolicki Św. Jura, w którym byliśmy świadkami niezwykłych zaślubin młodej pary, przeprowadzonych w obrządku unickim.

Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną do Polski. W Tuchowie zameldowaliśmy się o godz. 22. To była wspaniała wycieczka, która na długo utkwi w naszej pamięci.

Składamy serdeczne podziękowania organizatorom wycieczki: p. Annie Suchan i ks. Piotrowi Sobczakowi oraz sprawującym opiekę nad naszą niesforną gromadą p. L. Kubit, p. B. Zagórskiej, p. M. Tomasik .

Zobacz zdjęcia w galerii

 


 

Szkolna pielgrzymka do Grecji śladami św. Pawła Apostoła z okazji zakończenia Roku św. Pawła: 20 - 27 czerwca 2009

Program:

1. DZIEŃ Zbiórka uczestników i wyjazd z kraju według rozkładu. Przejazd przez Słowację, Węgry i Serbię i Macedonię do Grecji w okolice Doliny Tembi.

2. DZIEŃ Przejazd do TEMBI - zwiedzanie: kościół wykuty w skale z cudowną ikoną św. Paraskwei oraz Źródło Pięknej Afrodyty. Przejazd do KALAMBAKII. Meteory - bizantyjskie klasztory "zawieszone" na skalnych szczytach. Klasztory zostały wybudowane w XIV w. przez mnichów poszukujących odosobnienia i miejsca dla duchowego rozwoju. Są one prawdziwymi muzeami bizantyjskiej sztuki, z pięknymi ikonami, starymi manuskryptami, jedynymi w swoim rodzaju mozaikami i freskami. Meteory o jedne z najwspanialszych atrakcji turystycznych świata. Zwiedzanie 2-3 klasztorów. Przejazd do hotelu w ok. Kalambaki, kolacja i nocleg.

3 DZIEŃ Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu przejazd do DELF. Wyrocznia Apollina w Delfach zna była już ok. 1500 w p.n.e., została uświetniona Świątynią i Teatrem Apolla raz licznymi posągami i budowlami. Wysokie skały wokół świątyni odbijają echo wypowiedzianych słów. Zwiedzanie muzeum, gdzie zgromadzone posagi, fragmenty świątyń z terenu archeologicznego - Delfy. Przejazd do hotelu w miejscowości Loutraki , zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

4 DZIEŃ Śniadanie, przejazd do Koryntu - zwiedzanie wykopalisk i miejsc związanych ze św.Pawłem, pobyt wypoczynkowy nad morzem od godz. 11do godz. wieczornych, (hotel ok. 100m od morza) obiadokolacja i nocleg.

5 DZIEŃ Po śniadaniu przejazd na Peloponez. Zwiedzanie Argolidy: EPIDAVROS - starożytne uzdrowisko, słynące do dziś ze starożytnego teatru stworzonego prze Polikleta Młodszego w IV w.p.n.e. NAFPLIO - pierwsza stolica nowożytnej Grecji, miasto uważane za najpiękniejszą osadę w Grecji, położone nad morzem. Można w nim znaleźć wenecką twierdzę w porcie, miejskie mury obronne oraz fortecę która góruje nad wszystkimi ze szczytów Palamidy; MYKENY - Brama Lwów (wejście na Akropol), ruiny Pałacu, nekropolia z grobami szybowymi, pozostałości domów, pomieszczeń magazynowych oraz cysterny na wodę. Przejazd na krótką sesję zdjęciową nad Kanałem Korynckim. Przejazd w kierunku Aten. Przyjazd do hotelu w ok. Aten, nocleg.

6 DZIEŃ Śniadanie. Zwiedzanie ATEN m.in. Akropol, Partenon, Agora, Łuk Hadriana, przejazd przez Plac Sindagma, Ogrody Królewskie, Pałac Prezydencki, czas wolny. Przejazd na przylądek Sunion - zwiedzanie świątyni i zachód słońca. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

7. DZIEŃ Po śniadaniu przejazd w kierunku Salonik. Po drodze: Termopile ze słynnym pomnikiem Leonidasa i 300 spartan. . Po drodze przepiękne krajobrazy. Przyjazd do SALONIK - zwiedzanie centrum historycznego, miejsc związanych z pobytem Św.Pawła, panorama miasta z tarasu widokowego, wieczorny spacer po mieście. Wyjazd z Salonik w kierunku Polski, przejazd przez terytorium Macedonii, Serbii, Węgier i Słowacji.

8. DZIEŃ Powrót do Polski w godz. wieczornych.

Serdecznie dziękujemy ks. dr. Piotrowi Sobczakowi za zorganizowanie tej wspaniałej pielgrzymki, w której uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszego LO. Dziękujemy za cudowne jej zorganizowanie, dopięcie wszystkiego na przysłowiowy "ostatni guzik", wspaniały program i atmosferę. Żałujemy, że od przyszłego roku szkolnego Księdza już nie będzie w naszej szkole...

Zobacz zdjęcia w galerii