Koło Astronomiczne

1Budowa  obserwatorium:
Kopuła astronomiczna w LO w Tuchowie to pomysł byłego już starosty, a obecnie posła Michała Wojtkiewicza, który od dawna zabiegał o jej stworzenie. Udało się to zrobić przy okazji remontu dachu finansowanego z budżetu powiatu tarnowskiego i dzięki poparciu starosty Mieczysława Krasa i wicestarosty Mirosława Banacha, który jest odpowiedzialny za inwestycje w powiecie. Koszt tej inwestycji to blisko 850 tys. zł.

Kopuła obserwatorium jest obrotowa i rozsuwana, wszystko po to, aby można było zobaczyć niebo na Pogórzu. Teleskop jest urządzeniem najwyższej klasy,jest to Meade 14'' o średnicy około 36 cm.  W pamięci połączonej z GPS-em,  zna 40 tysięcy obiektów znajdujących się na niebie a dużej rozdzielczości kamera pomaga je doskonale obserwować. Kopuła astronomiczna z teleskopem połączona jest z nowoczesną pracownią komputerową. Możliwe jest obserwowanie ruchów planet, zjawisk oraz tworzenie wizualizacji. W planach jest stworzenie klasy o profilu fizyczno – astronomicznym. Kopuła na dachu budynku Liceum ma średnicę 3,2 metra.

2

Uroczyste otwarcie:
W poniedziałek, 4 października, podczas powiatowych obchodów Dnia Edukacji została oddana do użytku kopuła astronomiczna wybudowana w Liceum Ogólnokształcącym w Tuchowie. Jest to pierwsze obserwatorium tego typu na terenie powiatu tarnowskiego.

3

4

5

Obserwacje zaćmienia słońca:
W dniu 4 stycznia w Polsce można było zaobserwować częściowe zaćmienie Słońca.
Jest to jedno z najefektowniejszych zjawisk astronomicznych, jakie możemy zaobserwować.
Dzięki sprzyjającej pogodzie i szkolnemu obserwatorium uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie mieli możliwość dokładnej
i wnikliwej obserwacji tego zjawiska. Młodzież obserwowała zaćmienie Słońca przez specjalny teleskop z filtrem coronado oraz przez filtr Beadera ND 5. Młodzież była zafascynowana tym wydarzeniem, wszyscy uczniowie Liceum z niecierpliwieniem czekali
w kolejce, aby zobaczyć zaćmienie Słońca. Zjawisko rozpoczęło się około godziny 8
w trakcie obserwacji można było zobaczyć jak Księżyc znajdujący się pomiędzy Słońcem
a Ziemią przysłania światło słoneczne. Maksymalne zasłonięcie tarczy słonecznej było widać o godzinie 9:31, następnie rozpoczęła się faza, przy której Księżyc „odsłaniał” Słońce. Zjawisko to trwało do godziny 11.

6

7
8

9

Fot. Wykonane 4 stycznia 2011r – zaćmienie słońca

Obserwacje:
Liceum Ogólnokształcące zaprasza chętne osoby z Tuchowa i okolic do udziału w obserwacjach astronomicznych w czwartki w godzinach 17.15 - 19.30 .
Obserwacje będą prowadzone przy sprzyjających warunkach pogodowych.
Prosimy o wcześniejsze telefoniczne zgłoszenie chęci wzięcia udziału w obserwacjach pod nr. telefonu 14 / 65.25.414

Fot. Wykonana 4 października 2010r – otwarcie obserwatorium

Kółko astronomiczne i obserwacje:
Członkowie kółka astronomicznego (szkolni miłośnicy astronomii), co pewien czas, gdy pozwoli na to aura prowadzą obserwacje Słońca lub nocne obserwacje Księżyca i innych ciał niebieskich. Do dnia dzisiejszego udało się przeprowadzić obserwacje obiektów takich jak: Jowisz, Neptun, Gromady: M15,M37,M52, M57, Galaktyki: M31,M82,81,Mgławica Eskimos, Mgławica 42.

Nasze zdjęcia:
 11

12

Fot. Wykonane 5 stycznia 2011r - Jowisz

13

Fot. Wykonana 15 lutego 2011 r - Księżyc

Obserwacje nocne:
Lp.    Data    Godzina    Co zaobserwowaliśmy
1    26 XI    18.00-22.00    Jowisz (3 księżyce, plamy i pasy), Uran, Gromada Kulista M15, Gromada Kulista M57, Mgławica Planetarna, Gromada Otwarta M37, Gromada Otwarta M52, Galaktyka M81, Galaktyka M82, Plejady, Galaktyka M31, Mgławica Eskimos, Mgławica M42

2    5 I    17.00-20.00     Mgławica M13, Jowisz i jego księżyce, Księżyc
3    14 II    18.00-19.30    Mgławica M42, Mgławica M43, Gromada Kulista M79,  Księżyc
4    15 II    17.30-19.30    Gromada Otwarta M37, Mgławica Eskimos, Jowisz i jego księżyce

Obserwacje tarczy Słońca:
Lp.    Data    Godzina    Co zaobserwowaliśmy
1    28 X    13.20    4 plamy, 7 protuberancji
2    16 XII    13.20    2 protuberancji
3    4 I    8.00-11.00    Częściowe zaćmienie Słońca
4    14 II    11.00    2 plamy, 4 protuberancje
5    16 II    14.15-14.30    4 protuberancje, plamy
6    2 III    13.30-14.15    5 protuberancji, 5 plam

Strony internetowe, fora  i programy z których korzystamy:

Strony internetowe:

•    Moonphase

10 lutego 2012
14

Sukces uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Tuchowie, Karola Guta i Mateusza Niedośpiała na wojewódzkim finale XII konkursu na referat z zakresu astronomii i astronautyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

10 lutego 2012 roku o godz. 10:00 w auli Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przy ulicy Podchorążych 2,  odbyło się XII Wojewódzkie Seminarium Astronomiczno – Astronautyczne oraz finały wojewódzkiego konkursu na referat z zakresu astronomii i astronautyki dla uczniów małopolskich szkół ponadgimnazjalnych. W imieniu gospodarzy - Uniwersytetu Pedagogicznego zebranych przywitał prof. dr hab. Jerzy M. Kreiner, dyrektor Instytutu Fizyki UP, cytując słowa Mikołaja Kopernika „ A cóż jest piękniejszego  nad niebo...” jako inspirację do prac konkursowych.

Seminarium konkursowe poprowadził przewodniczący jury  dr Adam Michalec. Wygłoszono  w sumie sześć 15-to minutowych referatów konkursowych spośród 46 nadesłanych. Tematyka referatów była bardzo ciekawa, a na wyróżnienie zasługiwały te oparte na własnych obserwacjach i wyliczeniach.

Bardzo wysoko oceniono referaty uczniów tuchowskiego ogólniaka. Karol Gut zajął drugie miejsce, a Mateusz Niedośpiał czwarte.

Laureaci dwóch pierwszych nagród: Mateusz Windak oraz Karol Gut (wraz z trzecią laureatką Magdaleną Paruch – w charakterze obserwatora) pojadą w marcu do Grudziądza referować swoje prace na Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomiczno–Astronautycznym im. prof. Roberta Głębockiego.

Życzymy powodzenia i sukcesu !