Uczniowski Klub UNESCO

unesco 1

Od roku 1979 Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie należy do grona Szkół Stowarzyszonych UNESCO.

Logo Szkół Stowarzyszonych:

unesco 2Symbole:
globus= świat; gołąb= pokój: dzieci trzymające się za ręce= przyjaźń i solidarność;
książka= edukacja
słońce= energia potrzebna do utrzymania pokoju.

System Szkół Stowarzyszonych UNESCO (UNESCO Associated Schools Project) ma na celu mobilizowanie szkół we wszystkich zakątkach świata do podejmowania realizacji nowych programów, które wzmocnią rolę edukacji w promowaniu kultury pokoju i tolerancji.
Partnerstwo między szkołami, wymiana nauczycieli i uczniów, stanowią integralną część działań Systemu Szkół Stowarzyszonych.
Do Systemu Szkól Stowarzyszonych mogą należeć przedszkola, szkoły podstawowe, średnie oraz szkoły wyższe kształcące nauczycieli.

SZKOŁY  STOWARZYSZONE  POWINNY:

• realizować podstawowe cele zapisane w Akcie Konstytucyjnym UNESCO, tak w szkole jak i poza nią;
  • uczestniczyć w programach proponowanych przez UNESCO
  • koncentrować swoją pracę wokół problemów (edukacja dla pokoju, prawa człowieka, demokracja i tolerancja, ochrona i promowanie dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego, rozwiązywania konfliktów bez użycia przemocy, różnorodności kulturowej świata, solidarności z ofiarami przemocy, katastrof naturalnych i społecznych)
  • poszukiwać i stosować nowe metody nauczania;
  • realizując cele, współpracować z różnymi partnerami, jak np. organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, środki masowego przekazu, osoby prywatne itp.
  • twórczo traktować swój udział w Systemie Szkól Stowarzyszonych i informować raz w roku o pracy i podejmowanych inicjatywach Polski Komitet ds. UNESCO w Warszawie

Projekty, którymi zajmują się Szkoły Stowarzyszone

Mają one różnorodny charakter. Pozwalają młodzieży na poznanie nowych, interesujących problemów współczesnego świata.
Jednym z najważniejszych i najszerszych programów realizowanych przez młodzież szkół jest Światowe Dziedzictwo Kulturowe.
Szczególnym zainteresowaniem cieszą się programy związane z ekologią i ochroną środowiska.
Są one prowadzone od wielu lat, a ich zadaniem jest propagowanie idei ochrony środowiska naturalnego człowieka. W wielu szkołach działają kluby ekologiczne, które organizują różne akcje, m.in. obchody w kwietniu "Dnia Ziemi".

Tydzień  Kultury w LO im. M. Kopernika w Tuchowie

Odbywa się nieprzerwanie od roku 1985, który został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych  Międzynarodowym Rokiem Młodzieży.
Organizowany jest w naszej szkole w ostatnim tygodniu listopada i ma na celu propagowanie wiedzy o UNESCO i Narodach Zjednoczonych, akcentuje ważne rocznice znajdujące się w kalendarzu UNESCO.

Dotychczas obchodziliśmy m.in.

• Międzynarodowy Rok Młodzieży
  • Międzynarodowy Rok Alfabetyzacji
  • Międzynarodowy Rok Pokoju
  • Międzynarodowy Rok Schronienia dla Bezdomnych
  • Międzynarodowy Rok Rodziny
  • Międzynarodowy Rok Ludzi Starszych
  • Międzynarodowy Rok Kultury Pokoju

Co roku w okresie wakacji uczniowie biorą udział w obozach językowych organizowanych pod auspicjami Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Od roku 1995 szkoła utrzymuje regularną wymianę nauczycieli i uczniów z Illtalgymnasium w Illingen w Zagłębiu Saary (Niemcy)- Szkołą Stowarzyszoną UNESCO.
Dalszych informacji o tej szkole i współpracy z Tuchowem znaleźć można na stronie: www.illtal-gymnasium.de