Wycieczka do Wiednia

Uczniowie tuchowskiego liceum z wizytą w europejskiej stolicy muzyki.

W dniach 21-22 listopada odbyła się wycieczka uczniów klasy 1d (oraz ich kolegów z innych klas) naszego liceum do Wiednia. Celem jej było poznanie stolicy Austrii, jej zabytków i kultury.
Wyjechaliśmy bardzo wcześnie, bo o godz. 3.00 we czwartek. Pogoda nie zapowiadała się najlepiej, bo przez całą drogę padał deszcz, ale kilkanaście kilometrów przed Wiedniem wypogodziło się i przestało padać.
Na miejscu byliśmy ok.11.00 i od razu zaczęliśmy zwiedzanie. Miejscowa pani przewodnik pokazała nam na początku rezydencję dowódcy wojskowego księcia Eugeniusza Sabaudzkiego - piękny kompleks ogrodowo-pałacowy w stylu barokowym zwany Belvedere. Później przejechaliśmy na ulicę Ring przy której znajdują się najbardziej znane zabytki Wiednia, a więc zobaczyliśmy Parlament (będący obecnie w remoncie), potężny neogotycki ratusz z 5 wieżami, przed którym rozlokowały się już stragany kiermaszu bożonarodzeniowego, teatr dworski, Hofburg – zimową rezydencję Habsburgów i jej liczne zabudowania.
Następnie był spacer uliczkami Starego Miasta (Kohlmarkt, Graben) do Katedry św. Szczepana będącej niewątpliwie symbolem Wiednia, bo ten kto tutaj już kiedyś był łatwo skojarzy charakterystyczny dach mieniący się w słońcu mozaiką w kolorach złotym, czarnym, zielonym i szarym. O ile architektura katedry utrzymana jest w stylu gotyckim, to wyposażenie jej jest barokowe. No a przed katedrą Weihnachtsmarkt (targ świąteczny) z mnóstwem akcesoriów bożonarodzeniowych, pachnącymi piernikami, wyrobami lokalnego rzemiosła i całą masą drobnych prezentów. Mieliśmy tutaj sporo wolnego czasu, więc każdy zaopatrzył się w jakieś drobiazgi dla siebie i rodziny. Potem spacerem przez Kärtnerstrasse przeszliśmy obok Opery Narodowej do parku miejskiego, w którym stoi złoty pomnik Johanna Strauβa syna, króla walca. W jesienne dni szybko robi się ciemno, więc około 16.00 udaliśmy się do naszego autokaru, a następnie pojechaliśmy do hotelu.
Drugi dzień naszej wycieczki też wykorzystaliśmy w pełni. Po śniadaniu pojechaliśmy do Muzeum Techniki gdzie zobaczyliśmy wiele eksponatów z różnych dziedzin życia: dom, przemysł, energia, laboratorium, media, pojazdy, instrumenty muzyczne, przyroda. Każdy z nas znalazł tam coś, co go zainteresowało. Niedaleko muzeum znajduje się letnia rezydencja Habsburgów Schőnbrunn – pałac wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Spośród 1441 pomieszczeń 40 udostępnionych jest do zwiedzania, ale niestety nasz czas nie pozwolił na zobaczenie ich, bo mieliśmy jeszcze zaplanowaną wizytę na Praterze. To wesołe miasteczko zlokalizowane na obszarze dawnych cesarskich terenów łowieckich zostało udostępnione wszystkim poddanym już w roku 1766. Przy wejściu do Prateru stoi drugi po Stephansdom symbol Wiednia - Riesenrad (diabelskie koło), będący w roku jego inauguracji (1897) drugim co do wielkości na świecie! Z tego też powodu połowa naszej grupy nie odmówiła sobie przejażdżki w tym wagoniku i mogła podziwiać panoramę miasta z wysokości 65 metrów. Inni skorzystali z pozostałych atrakcji, których jest tutaj około 250. Skorzystaliśmy też tutejszej oferty gastronomicznej, bo czas już był na obiad.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta na Kahlenbergu – wzgórzu pod Wiedniem, z którego ruszał na Turków Jan III Sobieski w 1683 roku. Znajduje się tu też mały kościółek, w którym modlił się nasz król przed zwycięską bitwą. Ze wzgórza rzut oka na panoramę Wiednia, bo robiło się już ciemno i wiał silny wiatr, i …. w drogę do Polski. Zmęczeni jazdą autokarem i natłokiem wrażeń dotarliśmy do Tuchowa około 1.30. Tu z radością czekali na nas rodzice, a następnego dnia była sobota, więc można było dłużej pospać.

Organizatorką wyjazdu była p. mgr Beata Niemiec-Ryba. Opiekę nad młodzieżą sprawowały także panie mgr Anna Szymańska oraz mgr Monika Mikos.