Wymiana w Hiszpanii - cd. (Erasmus plus)

Czwartek, 22 listopada to dzień pełen emocji. Młodzież uczestniczyła w zabawach naukowych przygotowanych przez hiszpańskich partnerów. Była konkurencja dotycząca kultury, historii oraz tradycji wszystkich partnerskich krajów (trivial) oraz matematyczny escaperoom. Ponadto, uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w Alcala la Real, udzielali wywiadów. Dzień zakończył się wspólną radosną zabawą przy tradycyjnych hiszpańskich potrawach przygotowanych przez rodziców!!!

23 listopada, ostatni dzień pobytu w hiszpańskiej szkole w ramach projektu "Maths Routes around Europe".
Zwiedziliśmy fortecę "La mota Fortress", która powstała za panowania Maurów, w miejscu warowni pamiętąjącej czasy Imperium Rzymskiego. Pierwotnie nazywała się Al-Andalus, stała na pograniczu świata muzułmańskiego i chrześcijańskiego. Usytuowana była na strategicznym wzgórzu (1000m.n.p.m.) obejmowała meczet, cytadelę, część mieszkalną i rynek.
Zdobycie tej twierdzy przez chrześcijańskiego króla - Alfonsa XI - zakończyło czasy panowania Maurów w Andaluzji. Na miejscu meczetu zbudowano gotycko-renesansowy kościół (XVI-XVII w.). W XVIII w. miasto zaczęło się rozrastać i zabudowania objęły teren u podnóża góry. Tak powstało królewskie miasto - Alcala la Real.
Dzisiaj zamieszkuje je ponad 20tys. mieszkańców. Otoczone jest rozległymi gajami drzew oliwkowych. Oliwa z tego regionu słynna jest na całą Hiszpanię.