MG

MG

KOLEJNY PROJEKT ERASMUS PLUS W TUCHOWSKIM KOPERNIKU

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w tuchowskim liceum realizujemy kolejny projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus plus (Edukacja szkolna - akcja KA229 współpraca szkół) w latach 2018-2020. Tym razem jest to projekt językowo-matematyczny „Matematyczne szlaki Europy” (Maths routes around Europe). Mamy przyjemność współpracować z następującymi krajami: Hiszpania (IES Alfonso XI, Alcalá la Real), Portugalia (School group of Ferreira de Castro, Oliveira de Azeméis), Chorwacja (Gimnazija Metkovic, Metkovic), Wielka Brytania (The Northumberland Church of England. Academy Trust, Northumberland) oraz Włochy (Liceo Roiti, Ferrara). Projekt obejmuje sześć wymian międzynarodowych. Pierwsza z nich odbędzie się już w listopadzie br. w szkole będącej koordynatorem całego projektu w Hiszpanii. Pozostałe odbędą się kolejno: w lutym 2019 r. w Portugalii, w kwietniu 2019r. w Chorwacji, w październiku 2019r. w Wielkiej Brytanii, w lutym 2020r. we Włoszech oraz w kwietniu 2020r. w Polsce. Wymiany międzynarodowe to nieszablonowa i wartościowa nauka oraz niesamowite przeżycia i doświadczenia dla młodych ludzi. Przekonali się o tym uczestnicy poprzedniego projektu I CHANGE. Krótko o naszym obecnym projekcie. Będziemy promować kulturowe i historyczne dziedzictwo miast i regionów każdego z krajów uczestniczących. Z pewnością zwiększymy wrażliwość społeczności szkolnych na obecność i piękno matematyki w miastach i regionach krajów partnerskich, przyczyniając się w ten sposób do poprawy wizerunku matematyki. Projekt umożliwi zdobycie wiedzy i doskonalenie języków, szczególnie języka angielskiego poprzez komunikację między uczestnikami, w tym poznanie specyficznego słownictwa stosowanego w matematyce oraz w odniesieniu do dziedzictwa kulturowego każdego kraju lub miasta uczestniczącego w projekcie. W trakcie realizacji działań projektowych uczniowie będą wykorzystywać nowe technologie poprzez wykorzystanie aplikacji komputerowych, które pozwolą im poprawić swoje kompetencje cyfrowe. Nauczyciele z kolei będą promować rozwój atrakcyjnych propozycji edukacyjnych opartych na pracy w projektach badawczych i współpracy między uczniami w celu uzyskania kluczowych kompetencji. Chcemy również współpracować z lokalnymi władzami, dzielić się swoimi doświadczeniami oraz prezentować osiągnięte wyniki. Mamy nadzieje, że projekty w ramach programu Erasmus plus wpiszą się na stałe w życie szkolne LO im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie.

mgr Lucyna Ryndak

środa, 17 październik 2018 19:33

Regulamin nowego projektu Erasmusa

Udostępniamy Regulamin rekrutacji do grupy projektowej i uczestnictwa w nowym projekcie Erasmus+ jaki ma być realizowany w naszej szkole.

poniedziałek, 15 październik 2018 16:51

Podziękowanie za "Pola nadziei"

Otrzymaliśmy podziękowanie od organizatorów akcji charytatywnej "Pola nadziei" - akcji wspomagającej Tarnowskie Hospicjum Domowe. W naszym liceum jej koordynatorem jest p. mgr Teresa Podraza.

sobota, 06 październik 2018 00:00

Nowy Samorząd Uczniowski wybrany

Dnia 4 października ucznowie naszej szkoły udali się na aulę w celu wybrania nowego przewodniczącego szkoły oraz reprezentantów Samorządu Uczniowskiego. Głosujący mieli do wyboru pięciu kandydatów: Emilię Kalupę, Karolinę Kusiak, Alberta Majchra, Martę Piszczek raz Kingę Schabowską.

Najwięcej, bo aż 46 głosów uzyskał, a co za tym idzie, nowym przewodniczącym szkoły został... ALBERT MAJCHER, przebijając Martę zaledwie jednym punktem.

Obecnie skład samorządu prezentuje się następująco:

Przewodniczący – ALBERT MAJCHER
Zastępca Przewodniczącego – MARTA PISZCZEK
Sekretarz – KINGA SCHABOWSKA
Członkowie Samorządu: EMILIA KALUPA, KAROLINA KUSIAK

Wszystkim członkom Samorządu, a w szczególności przewodniczącemu gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły.

Nad demokratycznym przebiegiem głosowania czuwała p pedagog Anna Szymańska.

Zobacz kilka zdjęć z wyborów SU.

poniedziałek, 15 październik 2018 15:42

Obchody "Dnia Nauczyciela"

Z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej potocznie zwanego Dniem Nauczyciela w naszym liceum odbyła się uroczysta akademia połączona ze ślubowaniem klas I na sztandar szkoły. Nastąpiła również króciutka ceremonia przekazania korony Samorządu Uczniowskiego jego nowemu przewodniczącemu Albertowi Majcherowi. Pan Dyrektor wyróżnił nagrodami nauczycieli, którzy szczegółnie wyróżnili się swą pracą w ubiełym roku szkolnym. W uroczystości uczestniczyło wielu emerytowanych nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych liceum.

Akademia została przygotowana przez panie Anetę Szupińską oraz Dorotę Kajmowicz. Udział w niej wzięli następujący uczniowie:

Emilia Wójcik, Rafał Schabowski, Klaudia Kipiel, Weronika Kras, Marcelina Martuś, Julia Opałka,  Alicja Kloch, Anna Płachno, Natalia Słowik, Jakub Jabłoński, Kacper Strugała, Bruno Potok, Wiktoria Rojek, Weronika Poręba, Jakub Kuś, Mateusz Stężowski oraz :Gabriela Cudek, Martyna Rąpała, Małgorzata Giemza, Kinga Szczepańska, Hubert Świderski, Marek Jacher, Veronica Becheanu - akompaniament instrumentalny i śpiew.

Przekazania władzy w SU dokonał dotychczasowy Przewodniczący Jakub Pypeć z pomocą Marty Piszczek.

Zobacz zdjęcia z uroczystości.

czwartek, 04 październik 2018 08:40

Nowy administrator

Od dziś mamy nowego administratora szkolnej strony www i Facebooka. Został nim Filip Szczepanik z klasy IIa (fifi19).

Życzymy wielu ciekawych newsów, interesujących zdjęć i ogólnie powodzenia w działalności!

Przy okazji informujemy, że oprócz Filipa w skład redakcji lo-tuchów wchodzi Mirabelle (Natalia Baran, klasa IIa). Bartosz Bochenek i Paulina Kajmowicz, w związku z przygotowaniami do matury, zezygnowali z pełnienia funkcji administratorów w tym roku szkolnym. Dziękujemy im za dwuletnie zaangażowanie!

Jeżeli ktoś z uczniów klas I chciałby również pracować na rzecz naszej strony, to prosimy o zgłaszanie się do p. Małgorzaty Gądek.

piątek, 28 wrzesień 2018 00:00

Obserwacje astronomiczne

20 września bieżącego roku dla klasy Ia zostało zorganizowane kółko astronomiczne. O godzinie 19:30 przeprowadziliśmy amatorskie obserwacje za pomocą lornetki astronomicznej oraz szkolnego teleskopu. Zajęcia zostały przeprowadzone pod opieką Pani mgr Agnieszki Szklanny i dyrektora naszej szkoły - Pana Zbigniewa Budzika. Przed rozpoczęciem obserwacji podzieliliśmy się na dwie grupy. Uczniowie z pierwszej grupy prowadzili obserwacje pod gołym niebem przez lornetkę oraz poznawali gwiazdozbiory, które pokazał za pomocą lasera Pan Dyrektor. Następnie sami wskazywali gwiazdozbiory, posługując się obrotowymi mapkami nieba. W tym samym czasie pozostali obserwowali piękne niebo przez teleskop znajdujący się w obserwatorium naszej szkoły. Oglądając tak piękne widoki, niektórzy wpadli na pomysł, aby zrobić kilka zdjęć, na których uwiecznili m.in Marsa i Księżyc.

Opracowała: Natalia Słowik 
Zdjęcia: Jakub Jabłoński

 

Zobacz zdjęcia w galerii

poniedziałek, 01 październik 2018 20:36

Dyktando Niepodległościowe

dyktando

środa, 03 październik 2018 20:25

Konkurs czytelniczy

konkurs czytelniczy

W naszym liceum realizowany będzie kolejny projekt edukacyjny pod nazwą "Nasz Region, Nasza Tradycja - Nasze Dziedzictwo". Ze szczegółami można się zapoznać na stronie www LO w dziale Projekty edukacyjne 2018/19 (do pobrania plakat oraz regulamin projektu).
Termin rekrutacji: 20.09.2018 - 04.10.2018.
Strona 1 z 50