Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 42

Spotkanie z Sybiraczką

7 maja 2010 roku gościliśmy w naszej szkole Panią Stanisławę Wiatr Partykę - Sybiraczkę, poetkę, pedagoga, inicjatorkę wielu przedsięwzięć i wykładów na temat Golgoty Wschodu.

Pani Stanisława mówiła o dramacie Sybiraków ( tzw. syndromie Sybiraka), o losie Polaków na zesłaniu, o walce o prawdę historyczną o Katyniu. Wszystko to poparte było osobistym świadectwem. Pani Stanisława Jako dziecko zesłana została wraz z matką do Kazachstanu, jej ojciec więziony był w Ostaszkowie i zamordowany w Twerze, w latach 80. zaangażowała się w działalność Związku Sybiraków i Rodzin Katyńskich. Opowieść prelegentki to żywa, wzruszająca historia, ale także prawdziwa lekcja patriotyzmu. Wysłuchały jej już tysiące uczniów Ziemi Tarnowskiej i wysłuchała również młodzież naszej szkoły. Dziękujemy!

Opowieść Pani Stanisławy poprzedził krótki program artystyczny poświęcony 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej, opracowany i zrealizowany przez młodzież z kl. Ia pod opieką wychowawcy oraz uczniów klasy I b - Patrycję Bajorek i Krzysztofa Mężyka. Pomysłodawcą zaproszenia pani S.Wiatr Partyki do szkoły byli uczniowie klasy Ia. Im też należą się słowa wdzięczności i uznania za autentyczne i bezinteresowne świadectwo patriotyzmu.